Речиси 180.000 војници од руската армија и 100.000 од украинската страна се убиени или ранети во речиси една година борби во војната во Украина, не сметајќи ги 30.000 убиени цивили, пресмета во неделата началникот на норвешката армија.

„Руските загуби почнуваат да се приближуваат до 180.000 убиени или ранети војници“, рече началникот на норвешкиот генералштаб Ерик Кристоферсен во интервју за ТВ2, без да го прецизира потеклото на овие бројки. Норвешка, која граничи со Русија, е членка на НАТО од нејзиното основање во 1949 година.

„Украинските загуби се веројатно над 100.000 убиени или ранети. Покрај тоа, во Украина има околу 30.000 цивили кои загинале во оваа страшна војна“, додаде норвешкиот генерал. Со месеци Русија и Украина не даваат сигурни податоци за бројот на жртвите.

Во ноември, началникот на американската армија Марк Мили рече дека руската армија претрпе загуби од повеќе од 100.000 убиени или ранети и дека украинската страна „веројатно“ претрпе слични загуби. Овие податоци не можат да бидат независно потврдени.

 

И покрај големите загуби, „Русија може да продолжи уште некое време“, рече во неделата началникот на Генералштабот на Норвешка, мислејќи на способностите за мобилизација и оружје на Москва.

„Она што најмногу ме загрижува е дали Украина ќе може да ги задржи руските воздухопловни сили надвор од војната“, откако тие беа главно држени надвор благодарение на украинската противвоздушна одбрана.

Во последните месеци, повеќето руски напади беа извршени со ракети со долг дострел. Норвешкиот генерал, исто така, повика на брза испорака на борбени тенкови во Украина, прашање што досега главно се залагаше од Германија.

„Ако сакаат да тргнат во офанзива во зима, им требаат брзо“, изјави Ерик Кристоферсен за ТВ2. И покрај итните апели на Украина и неколку европски земји, Берлин одби да ги достави своите тенкови Леопард во Киев во петокот.

Тешките тенкови се во служба со неколку други европски земји, вклучително и Норвешка, но нивната испорака во Украина теоретски е предмет на германско одобрување.