Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1164

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1165

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1166

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1177

УНИШТУВАЧ НА СВЕТОТ: Русија го произведе првиот сет супер торпеда Посејдон, НЕСТОПИЛНО оружје што создава 500 M РАДИОАКТИВНО ЦУНАМИ

Според руската државна новинска агенција ТАСС, Русија ги произведе првите нуклеарни боеви глави за своите нови суперторпеда Посејдон, наменети за распоредување на нуклеарната подморница Белгород.

Посејдон е фундаментално нов тип на стратешко нуклеарно оружје, со сопствен извор на нуклеарна енергија. Оружјето било дизајнирано да предизвика радиоактивни цунами кои би можеле да ги направат крајбрежните градови непогодни за живеење.

Посејдон, познат и како Кањон од НАТО, е комбинација од торпедо и дрон што може да се лансира од нуклеарна подморница. Се вели дека оружјето има неограничен дострел и дека е способно да работи на екстремни длабочини со брзина многукратна од која било подморница или други торпеда.

Оружјето, исто така, се вели дека е речиси тивко, многу маневрирачко и практично неуништливо.

Посејдон ќе го носи К-329 Белгород, нуклеарна подморница за специјална намена, изградена од бродоградилиштето Севмаш. Главните компоненти на Посејдон, вклучително и нуклеарниот реактор кој на торпедото ќе му даде сопствен извор на енергија, се успешно завршени, пренесе ТАСС.

Се вели дека боеви глави ќе бидат испорачани на подморницата Белгород во блиска иднина, додека екипажот на нуклеарната подморница исто така завршил тестови со модели на торпедо.

Посејдон има свои корени во советските планови на Јосиф Сталин за нуклеарно торпедо што би можело да ги опустоши бреговите на САД. Според американскиот поморски институт, развојот на „Посејдон“ ги преврти претпоставките за нуклеарно оружје лансирано од подморница.

„Можеби најстрашното е што ова нуклеарно оружје има потенцијал да работи автономно“, се вели во написот од Институтот. „Целосно оперативен Кањон би имал неверојатно стратешко влијание.

САД изразија загриженост поради развојот на Посејдон од страна на Русија. Во својот преглед на нуклеарната положба во 2022 година, САД изјавија дека Русија и Кина „продолжуваат да ги прошируваат и диверзифицираат своите нуклеарни капацитети, да вклучуваат нови и дестабилизирачки системи“.

Рускиот развој на Посејдон не е покриен со сегашните договори за нуклеарно оружје.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа