ПОРАЗОТ НА УКРАИНА МОЖЕ ДА БИДЕ УВЕРТИРА ЗА ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА: Премиерот на Полска ја повика Германија да испрати тенкови Леопард 2 во Киев

„Ја повикувам германската влада да дејствува решително со снабдување на Украина со секаков вид оружје; нема причина да се блокира поддршката за Киев“, апелираше полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска во Берлин.

Премиерот учествуваше на прославата на 50-годишнината од политичката активност на Волфганг Шојбле, политичар од ЦДУ и поранешен претседател на Бундестагот, долниот дом на германскиот парламент.

Матеуш Моравјецки рече дека вреди да се потсетиме на „горчливите зборови на Јирген Хабермас“, германски социјален теоретичар, дека солидарноста и демократијата станаа ретки во ЕУ.

„Ни треба солидарност во ЕУ, тоа е напор да работиме заедно кон заедничка политичка перспектива“, рече тој.

„Бевме гласни за потребата од испорака на системи за воздушна одбрана „Патриот“ во Украина и нашиот глас се слушна, ви благодариме за тоа. Поразот на Украина може да стане увертира за Третата светска војна. Затоа, денес нема причина да се прекине поддршката за Киев и да се одложува на неодредено време“, рече Моравјецки.

Тој, исто така, рече дека, за жал, 30 години мир се покажале како тридецениски илузии и дека Западна Европа лесно се поверувала дека „руската мечка може да се скроти“.

Виктор Орбан, Матеуш Моравјецки, Матео Салвини
ФОТО: EPA/SZILARD KOSZTICSAK

„Односите со Русија се како склучување пакт со ѓаволот. Стана јамка околу вратот на земјите зависни од рускиот гас. „Она што за Западот беше само прашање на неуспешни деловни интереси, стана прашање на живот и смрт за земји како Украина и Полска“, рече тој.

За време на прес-конференцијата пред заминувањето за Берлин, премиерот беше прашан за неговите намери да разговара со германските политичари за трансферот на модерните тенкови Леопард 2 во Украина.

„Да, денеска ќе разговарам со политичари од различни ориентации на германската политичка сцена за испраќање тенкови во Украина“, потврди Моравјецки, истакнувајќи дека на Украина и се потребни модерни, западни тенкови.

Шефот на полската влада додаде дека војната во Украина „е и борба за нашата безбедност“.

„За стабилност, за мир – затоа е толку важно да престанеме да одолговлекуваме и да се фокусираме на вистинска поддршка, како што тоа го прават Полска, САД и Велика Британија“, рече премиерот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа