Утрото во саботата, на 14 јануари, одекнаа силни експлозии во Киев. Сигналот за воздушен напад се огласил веднаш по силните звуци кои ги исплашиле жителите и гостите на главниот град на Украина.

Како што објави БЛИЦ, првично имало само една експлозија рано наутро и властите не сметале дека е потребно да се алармира. После тоа, работите ескалираа. 

 

Градската воена управа на Киев (КВМ) извести дека руските напаѓачи истрелале ракети врз градот. За возврат, претседателската канцеларија ги повика Украинците да не ја игнорираат воздушната тревога. Тие прецизираа дека окупаторите повторно за цел избрале инфраструктурен објект, информира „Униан“.

Подоцна, градоначалникот на Киев го појасни местото на експлозијата, гранатиран е регионот Днипро во главниот град. „Експлозии во реонот на Днепар. Сите служби се на лице место. Останете во засолништа!“, вели Виталиј Кличко.

Подоцна, КВГУ потврди удар во инфраструктурниот објект. Освен тоа, градоначалникот на главниот град пријавил шрапнели од ракети кои паднале врз ненаселена куќа.

„Фрагменти од ракети паднаа на нестанбена област во областа Холосеев во главниот град. Нема жртви“, рече Кличко.

Во 10:21 часот утрото се огласи аларм за воздушен напад во регионите Чернихив, Черкаси, Полтава, Суми, Доњецк, Киев и во самиот главен град.

Според локациите за надзор, регистрирано е полетување на стратешката авијација на непријателот: Ту-95 и Ту-22 биле извадени од аеродромот во Оленигорск. Тие одат во областите за лансирање. Нивниот точен број се прецизира.

Шефот на прес-центарот на одбранбените сили на Јужна Украина, Наталија Гумењук, на 13 јануари предупреди дека Русите се подготвуваат за нова масовна офанзива против украинските градови, како што укажуваат одредени знаци.

Од 14 јануари, вооружените сили на Украина убиле 114.660 напаѓачи со почетокот на целосната руска инвазија на Украина, рече Униан.