ПЛОВИ СТРАШНАТА АРМАДА НА ПУТИН ОД НОВОРОСИЈА: Во Црното Море врие од бродови и подморници! Дали се подготвува нешто ГОЛЕМО?

Во средата наутро, бродовите и подморниците на руската морнарица масовно ја напуштија својата база во Новоросијск во Црното Море, пишува порталот Naval News. Тоа е многу необичен маневар и сигнал дека руската армија подготвува нешто големо, се додава во анализата на порталот.

Меѓу бродовите што ја напуштија базата се и бродот за слетување „Проект 11711 Иван Грен“ од класата „Иван Грен“ и сите три дизел-електрични подморници „Проект 636“ кои беа присутни во базата, изјавија извори за Naval News. Имаше и други воени бродови, а во пристаништето останаа само неколку воени бродови и помошни бродови.

Неодамна, по украинскиот напад на мостот на Крим, бродот „Пјотр Моргунов“ требаше да испорача стока од Русија до Севастопол, што значи дека десантните бродови на руската морнарица биле пуштени во употреба како транспортни бродови. Сепак, фактот дека овој пат и подморниците испловиле сугерира дека ова можеби е нешто повеќе од само мисија за снабдување.

дизел-електрични подморници од проектот 636, руска подморница, Иван Грен, руски брод, проект 636
ФОТО: ВИТАЛИЈ ТИМКИВ / СПУТНИК / ПРОФИМЕДИЈА

Едно објаснување може да биде дека тоа беше масовен тест за подготвеноста на екипажот. Базата досега не била цел на напад, но е во домет на украинските поморски дронови, мали чамци без екипаж натоварени со експлозив. Поморските беспилотни летала се најпознати по нивниот драматичен напад на Севастопол на 29 октомври.

Но, Русија веќе ја зајакна одбраната во своите поморски бази, а воените бродови и подморниците сега се заштитени со повеќе пловечки бариери кои треба да обезбедат заштита од напади со поморски беспилотни летала. Ова ја прави оваа теорија неверојатна.

Друга теорија е дека руската морнарица е вклучена во некаква воена операција. Последниот пат кога порталот Naval News објави за невообичаено зголемување на активноста на руската морнарица, потоа следеше разорен ракетен напад врз Украина. Тоа сè уште не го објаснува масовното летот бидејќи тоа би било првпат сите три подморници да бидат вклучени во ист напад. Згора на тоа, фактот дека амфибиските бродови и подморниците пловеа заедно, исто така, сугерира дека ракетните напади не се причина за споменатиот маневар.

Руска морнарица, брод, воен брод
ФОТО: EPA / JEON HEON-KYUN

Трета теорија е дека се подготвува некаква форма на амфибиско слетување. Се шпекулира дека тоа би можело да се случи во југозападна Украина за да се воспостави копнен мост кон Придњестровје. Оваа непризнаена земја поддржана од Русија е дел од Молдавија и се граничи со Украина и отсекогаш се верувало дека целта на Русија е да ја припои кон својата територија.

Подморниците во ова сценарио би биле вклучени во пошироките разузнавачки или безбедносни мисии на амфибиските бродови.

И таквото слетување изгледа нереално. Морската пешадија, слична на американските маринци, распоредена во внатрешноста на Украина, е доста исцрпена, а процесот на обнова на силите ќе трае со месеци, па дури и со години.

И покрај сето ова, не треба целосно да се исклучи можноста за некаков облик на амфибиско работење.

Аналитичарите и командантите во Украина секако ќе ги следат случувањата. Ваков маневар, иако невообичаен, тешко дека би бил вест. Но, во војна, работите се гледаат од друга леќа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа