Сергеј Шојгу најави дека Русија ќе продолжи да развива стратешки нуклеарни сили. Ова е главниот гарант на нејзиниот суверенитет и интегритет, изјави рускиот министер за одбрана.

На воениот самит тој најави дека Русија ќе продолжи да ја развива нуклеарната тријада и да ја задржи својата борбена готовност, пренесува БГНЕС.

 

Според официјалните податоци, руската нуклеарна тријада вклучува стратешки ракетни сили, стратешка авијација и подморници што носат нуклеарни проектили.

„Ќе ги зголемиме и борбените способности на Воздухопловните сили, како во однос на операцијата на ловци и бомбардери во областа на функционирање на современи системи за противвоздушна одбрана, така и во однос на подобрување на беспилотните летала“, рече Шојгу. . Тој посочи дека непосредните планови на Русија се проширување на арсеналот на модерно офанзивно оружје.

 

Шојгу практично од збор до збор ги повторува изјавите на претседателот Владимир Путин од крајот на декември, кога објави дека Москва продолжува со развојот на нуклеарната тријада.

Говорејќи на состанокот на шефовите на руската одбрана за воените цели за наредната година, Путин рече дека новата фрегата „Адмирал Горшков“ ќе влезе во борбена служба во јануари 2023 година. Таа ќе има способност да ги лансира „најновите хиперсонични ракети Циркон“, рече тој, додавајќи дека испораките се веќе започнати.

На почетокот на јуни Русија објави дека го завршила тестирањето на Циркон.

Ракетата претходно беше истрелана од брод во Баренцовото море кон цел оддалечена околу 1.000 километри во Белото Море. Путин објасни дека Циркон е дел од новата генерација на системи за оружје и дека може да се движи со девет пати поголема брзина од звукот.