„КОГА МАЈКА ТЕПА ДЕТЕ, МУ СЕ СЛУЧУВААТ УЖАСИ ВО ГЛАВАТА“: Психолог советува како да ги казните децата без да ги тепате

Рускиот психолог Михаил Лабковски се залага за разумно родителство кое не вклучува тепање и заплашување деца

„КОГА МАЈКА ЌЕ ТЕПА ДЕТЕ, МУ СЕ СЛУЧУВААТ УЖАСИ ВО ГЛАВАТА“: Психолог советува како да ги казните децата без да ги тепате

Психолог советува како да се казни дете без тепање, Фото: Shutterstock

Михаил Лабковски е познат семеен психолог кој тврди дека децата никогаш не треба да се тепаат. Според него, нема пострашна работа од тоа мајка да тепа дете .

„Кога сме во состојба на стрес, на пример, закана „ ни виси над глава“, ни се потсмеваат или ни предизвикуваат физичка болка – во крвта се ослободува група на таканаречени глукокортикоидни хормони. Тоа се „стресот хормони“ кои се одговорни за реакцијата на нападот“ удираат или трчаат“.

Овој процес е доста сложен и влијае на телото долго време. Затоа овие хормони не се ослободуваат во крвта кај децата во присуство на нивните родители (особено мајката) . Така, природата го штити телото на детето во развој од дополнителен стрес.

Тажно дете
фото: Shutterstock

Ако самиот родител стане извор на стрес, тогаш детето нема да го сфати тоа насилство како опасност . Со други зборови, нема стрес, тоа му е „нормално“, се е во ред, ТАКА МОРА ДА БИДЕ затоа што доаѓа од неговите родители .

Што мислите, каква личност ќе порасне вашето дете кое уште од мали нозе верува дека НАСИЛСТВОТО И АГРЕСИЈАТА се НОРМАЛНИ?

И што ќе се случи ако детето дојде во контакт со реална закана од возрасен?

Ќе ти одговорам од психолошка, а не од физиолошка гледна точка. Постојат две сценарија: детето ќе стане агресор или жртва.

Да се ​​тепа дете значи да се скрши неговата верба во животот“.

Дете, девојче
фото: Shutterstock

Доколку е неопходна некаква форма на казнување, Лабковски советува да разговарате со детето со нормален тон и да не му викате , а дури и ако направило нешто лошо, тонот да биде нежен, но цврст. Казната не мора да биде придружена со викање, гневни гестови и луто лице. Тој истакна какви казни се прифатливи според него, пишува Крстарица .

„Мислам дека е сосема прифатливо да му се ускратат на детето играчки, уреди или други материјални работи или да оди на забавен настан. „Она што не е во ред е да му се забрани свеж воздух или да се стави во домашен притвор“, посочи тој.

Психологот нагласува дека во семејството има солидарност, односно дека мајката и таткото не треба да имаат несогласувања и подеднакво да ги казнуваат сите деца. Во спротивно, едното дете ќе сфати дека може се, а другото ништо, што ќе доведе до манипулација.

„Родителите често мислат дека детето прави нешто намерно или од инает. Вистина е дека во 99 отсто од случаите децата прават некои работи ненамерно, односно без лоши намери . Ако казните дете без објаснување, во 90 проценти од случаите нема да извлече никаков заклучок од тоа“, заклучи тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа