„ПОРАДИ ОВА, ЦРЕВАТА МОЗОКОТ И СРЦЕТО РАБОТАТ КАКО АВТОМОБИЛ ВО РАБОТА“: Д-р Перишиќ ни ја откри НАЈГОЛЕМАТА ГРЕШКА СИТЕ НИЕ ЈА ПРАВИМЕ ЗА ВРЕМЕ НА ДИЕТАТА

Најчестата грешка што ја правиме за време на диета може да има негативен ефект, објасни д-р Воислав Перишиќ.

„ПОРАДИ ОВА ЦРЕВА МОЗОКОТ И СРЦЕТО РАБОТАТ КАКО АВТОМОБИЛ ВО РАБОТА“: Д-р Перишиќ ни ја откри НАЈГОЛЕМАТА ГРЕШКА СИТЕ НИЕ ЈА ПРАВИМЕ ЗА ВРЕМЕ НА ДИЕТАТА

д-р Воислав Перишиќ, Фото: Printscreen Youtube / PRIVA

Вишокот килограми за многумина е голем проблем, додека мнозинството прибегнуваат кон разни диети и гладување за што побрзо да се ослободат од вишокот килограми. Гастроентерологот проф. Д-р Воислав Перишиќ гостуваше во Утринската програма на Првата телевизија и откри што се случува со нашето тело кога сакаме да изгубиме килограми гладувајќи се.

Докторот истакна дека со тоа се постигнува само контраефект и објасни зошто во никој случај не е добро да се изгладнувате за време на диета.

д-р Воислав Перишиќ
д-р Воислав Перишиќ фото: Printscreen Youtube / PRVA

„Тоа не смее да се прави и е најчеста грешка, никогаш не гладувајте! Нашиот мозок, нашите црева и срцето, тие сакаат постојано да „работат“. Исто така, целиот наш дигестивен систем – работи преку ноќ. ни треба огромна калориска експанзија, односно енергија. Ако ја нема затоа што гладувавме, телото ќе работи, како што велат автомеханичарите, „во празен од“. И тоа воопшто не е добро“, рече тој.

Тој исто така нагласува дека секој оброк е многу важен, и објасни какви треба да бидат.

 

Познатиот лекар ги советувал луѓето да го проверат крвниот притисок, липидите, нивните фракции и шеќерот во крвта пред да почнат со диета.

„Тоа е основата на сè. Ако тоа е во ред, движете се по четири километри на ден и ќе ги видите резултатите. Најдоброто е, како што викам, комбинирана диета. Треба да размислите што ќе јадете, и како ќе му се допадне на вашето тело. Можете да јадете малку повеќе како Грците отколку како нордиските народи, да изберете посна риба и маслиново масло. И секогаш јадете додека не се чувствувате сити, а потоа застанете и одморете за да не Не прејадете. Затоа, кога повторно ќе огладнете, измамете го гладот ​​со лесна ужина“, заклучи д-р Перишиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа