ЗОШТО ПУТИН Е САМ ВО ЦРКВАТА НА БОЖИЌ? Сцената предизвика ЛАВИНА: Страв од болест или тоа е ОПАСНА политичка порака (ВИДЕО, ФОТО)

Рускиот претседател Владимир Путин , и покрај најавите на украинските медиуми за подготовка на неговата посета на Доњецк, не ја напушти Москва на православниот Божиќ.

Шефот на руската држава присуствуваше на божиќната богослужба во катедралата Благовештение во Кремљ.

Руски и украински аналитичари забележаа дека на видеото од службата Путин стои сам со свештеникот.

Анатолиј Шари, аналитичар близок до украинските безбедносни служби, рече дека вакво нешто досега не се случило, освен за почитување на мерките за заштита од вирусот СОВИД-19.

И навистина, се чини дека отсуството на други верници во храмот всушност се должи на карантинските ограничувања што претседателот ги следи од пандемијата.

Сепак, рускиот аналитичар Дмитриј Борисенко виде политички знак во свечената служба:

„Чекаме целосна промена на елитите. Оваа средина е многу јасен знак за она што следува“.

Многу е невообичаено Путин да слави православен Божиќ во Москва – последен пат тоа се случи пред повеќе од две децении во 2001 година.

Путин исто така беше сам минатата година, во неговата официјална резиденција надвор од главниот град, во Ново-Огариово, бидејќи презеде екстремни мерки на претпазливост поради пандемијата.

Во 2021 година, тој присуствуваше на богослужба во црквата Свети Никола на островот Липно во близина на Велики Новгород, северозападно од Москва.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа