150.000 мобилизирани руски војници тргнаа во Украина, рече Резников

Регрути биле забележани на окупираните територии на регионите Керсон и Запорожје. Генералштабот на вооружените сили на Украина ветува дека достоинствено ќе им излезе во пресрет на напаѓачите кои пристигнале.

Русија ги испраќа првите 150.000 мобилизирани да ги надополнат единиците на фронтот. Ова го изјави министерот за одбрана на Украина, Олексеј Резников, на конференцијата „Без розови очила. Бизнисот и државата за време на војната“, пишува агенцијата Интерфакс-Украина.

Според министерот, следните 150.000 ќе бидат подготвени за 2-3 месеци и потоа ќе се донесе одлука како да се користат.

Регрутите, кои командата на Руската Федерација ќе ги фрли на фронтот, сè уште треба да бидат облечени, нахранети и вооружени, продолжи тој.

По почетокот на целосната војна во Украина, руските војници изгубија само повеќе од 50.000 убиени луѓе, а на нив треба да се додадат 2-3 пати повеќе ранети загуби, истакна Резников.

мобилизација во Руската Федерација, руска војска, мобилизирана, мобилизирана во УкраинаЦел екран

Министерот за одбрана на Украина ја нагласува подготвеноста на Генералштабот на вооружените сили на Украина за можни непријателски дејствија.

Според Резников, за соодветно да се одговори на руската мобилизација, неопходно е да се зголеми помошта со оружје и муниција од западните земји. Тогаш Украинците „достоинствено ќе се сретнат со следниот напад на ордата“, истакна министерот.

Шефот на Министерството за одбрана ја спомена средбата со западните сојузници во формат Рамштајн, која е закажана за следната недела во Брисел.

„Ние сме многу поздравени за нашите две контраофанзивни операции и сакаме да дадеме поддршка за ова“, рече Резников.

Министерот за одбрана најави зголемување на производството на оружје и муниција во Украина.

Ќе потсетиме дека пропагандистите од „ДПР“ зборуваа за трансфер на мобилизирани Руси во окупираните територии на регионите Керсон и Запорожје. Таму поминуваат обука за оган, фрлаат гранати и учат руско оружје.

Треба да се напомене дека Русите не брзаат премногу на фронтот. Според проценката на Советот за национална безбедност на Украина, бројот на државјани на Руската Федерација кои избегале од земјата е двојно поголем од мобилизираните . Во Русија почнуваат локални немири – војската не сака да се бори и да оди на обука.

Русите од Уфа и Челјабинск, кои беа повикани за војната во Украина, живеат во тешки услови – тие мора да смрзнуваат, да гладуваат и да спијат облечени на душеци со бубачки.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа