РАСТЕ СТРАВОТ ОД СЛЕДНИОТ ПОТЕГ НА ПУТИН! Соседите на Украина се исплашени – Веднаш ги поканија Американците, нуклеарното оружје е во игра!

Полска имаше едно барање до САД, сето тоа поради стравот дека Владимир Путин ќе употреби нуклеарно оружје!

Полска бара од САД да стават нуклеарно оружје врз нивИЗВОР: PROFIMEDIA/TWITTER/SCREENSHOT/AZMILITARY1

Полска побара од САД да стават дел од своето нуклеарно оружје на нејзина територија, пишува Гардијан, кој го наведува зголемениот страв дека Владимир Путин ќе прибегне кон нуклеарно оружје поради загубите на бојното поле во Украина.

Барањето до САД го испрати полскиот претседател Анджеј Дуда, а тоа е барање кое пред се има симболична, а не практична вредност. Нуклеарното оружје само по себе не би било поопасно за Русија само затоа што е поблиску до нејзината граница, експертите дури тврдат дека би била поранлива и изложена на уништување.

Одговор на потегот на Белорусија

Ваквото барање на полскиот претседател уследи по промената на Уставот во соседна Белорусија, по што беше можно и Русите да го направат истото на територијата на таа земја. Затоа Дуда предложи Полска да учествува во „нуклеарното споделување“ со проект во кој полските пилоти ќе бидат обучени да користат американски нуклеарни бомби поставени на полска територија.

„Разговаравме со американските лидери за да видиме дали се заинтересирани за таква можност. Темата е отворена и ќе разговараме понатаму“, изјави Дуда за Газета Полска.

САД го негираат тоа

Белата куќа објави официјално соопштение во кое истакна дека не го добила ова барање , пишува Гардијан. „Не сме свесни дека некој го повлекол ова прашање, најдобро е да ве упати до полската влада“, изјавија тие. Според експертите со кои разговараше „Гардијан“, потегот на Дуда е само еден во низата обиди да го одврати Путин од употреба на нуклеарно оружје за воени цели за прв пат од 1945 година со предупредувања и симболични гестови.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа