САД стојат зад саботажата на гасоводот „Северен тек“, изјави за Блумберг проф. Џефри Сакс. Според него, многу новинари веруваат дека тоа е дело на Вашингтон, но не се во можност да го изразат тоа, пишува Дејли мејл.

Сакс е директор на Центарот за одржлив развој на Универзитетот Колумбија. Беше специјален советник на тројца генерални секретари на ОН во периодот 2001-2018 година, а денес е претседател на Мрежата за решенија за одржлив развој на ОН.

„Би се обложил дека експлозијата е чин на САД, можеби САД и Полска“, рече тој.

“Ова се шпекулации. Зошто мислите дека ова е акција на САД? Какви докази имате за тоа?”, го праша водителот Том Кин.

Сакс рече дека гледа неколку причини.

„Прво, постојат директни радарски докази дека американските воени хеликоптери, кои вообичаено се сместени во Гдањск, кружеле над таа област“, ​​рече Сакс.

„Исто така, имавме закана од САД (претседателот Бајден) претходно оваа година дека „на овој или оној начин ќе ставиме крај на Северен тек“.

„Имавме извонредна изјава од американскиот државен секретар Ентони Блинкен минатиот петок на прес-конференција каде што рече „ова е огромна можност“.

„Тоа е чуден начин да се зборува ако сте загрижени за саботирање на виталната меѓународна инфраструктура“.

На 7 февруари, Бајден, кој стоеше до новиот германски канцелар, Олаф Шолц, на прес-конференција во Белата куќа рече дека САД ќе „завршат“ на гасоводот доколку Русија ја нападне Украина.

„Ако Русија изврши инвазија – тоа значи дека тенкови или војници ќе ја преминат границата во Украина – тогаш повеќе нема да има Северен тек 2. Ќе ставиме крај на тоа“, рече Бајден тогаш.

Кога беше притиснат за детали за тоа како ќе го исполни тоа ветување, имајќи предвид дека гасоводот не е под контрола на САД, Бајден не даде детали. „Ви ветувам, ќе можеме да го направиме тоа“, им рече тој на новинарите.

„Знам дека тоа е спротивно на нашиот наратив, не ви е дозволено да ги кажувате овие работи на Запад, но факт е дека насекаде во светот кога разговарам со луѓе, тие мислат дека САД го направиле тоа“, рече тој.

„Дури и репортери од нашите весници кои се вклучени ми велат „секако дека САД го направија тоа“, но тоа не се прикажува во нашите медиуми.

Сакс рече дека е „на страната на мирот“ и длабоко загрижен за конфликтот и можноста за нуклеарна војна.

„Русија смета дека оваа војна е срж на нејзините безбедносни интереси“, рече тој.

„САД инсистираат на тоа дека ќе направат сè за да ја поддржат победата на Украина над Русија. Русија го гледа ова како прокси војна со САД. Што и да мислиме за тоа, ова е патот до извонредна, опасна ескалација“, рече тој. .

Според него, западните медиуми ја искривуваат ситуацијата за да сугерираат дека целиот свет е обединет против Русија.

„Голем дел од светот со ужас ги гледа овие настани, а на голем дел од светот не му се допаѓа ова проширување на НАТО. Тие сакаат да видат компромис меѓу САД и Русија“, рече Сакс.

„Западните земји гласаат за нови и нови санкции против Русија, додека поголемиот дел од светот е на маргините. Тие го гледаат ова како ужасна конфронтација меѓу Русија и САД.

„Тие не го гледаат ова како неиспровоциран руски напад врз Украина, како што е наративот во западните медиуми.

Сакс истакна дека проблемите започнале во 2014 година, со анексијата на Крим.

„Овој конфликт датира одамна, не започна на 24 февруари 2022 година. Всушност, самата војна започна во 2014 година, а не во 2022 година и пред тоа“, рече тој, посочувајќи дека „повеќето од светот е згрозен од она што се случува“.

„Едноставно е неверојатно како едната страна вели дека ќе користи нуклеарно оружје ако треба, а другата вели: „Не можете да не исплашите“.

Сакс рече дека светот „влегува во најнестабилната геополитичка ера во последните децении“:

„Влегуваме во првата хиперинфлација по повеќе од 40 години. И ние сме изложени на ризик од нуклеарна ескалација за прв пат по кубанската ракетна криза по 60 години. Сега е најопасното време од тогаш.

Професорот Сакс ги обвини политичките лидери дека не прават доволно за да се спротивстават на тензиите:

„Тоа е исклучително стресно и не гледаме обиди да се ублажи“, рече тој.

„Доказите во оваа фаза се, се разбира, нецелосни, но обидот на САД да ја обвинат Русија е, благо кажано, многу неубедлив. Потребна ни е искрена истрага“, категорично рече Сакс.

Тој смета дека Русија и европските земји се најпогодени од она што се случи. „Ова ја прави Европа позависна од САД. И ја лишува Русија од адут во какви било преговори“, забележува проф. Сакс.

„Ова е сериозен удар за Европа на многу нивоа“, бидејќи важен дел од инфраструктурата е уништен, барем привремено, а можеби и трајно, и ја прави Европа повеќе подложен на сериозен економски удар поради енергетската криза, коментираше претходно за кинеската новинска агенција Ксинхуа.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во петокот ги нарече можните напади „огромна можност еднаш засекогаш да се стави крај на зависноста од руската енергија“.

Како одговор, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, во понеделникот на Телеграм рече дека неговите зборови откриваат дека Вашингтон и неговите партнери во НАТО имаат „мотиви за уништување“.