МОРА ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА ЛАЖЕМЕ ЗА УКРАИНА, НАРОДОТ ЗНАЕ! Познатиот руски генерал ја бара ВИСТИНАТА: Непријателот е на НАШАТА земја

Висок руски пратеник ја повика земјата да престане да кажува лаги за поразите во Украина.

Андреј КартаполовИЗВОР: ПРОФИМЕДИЈА/МИХАИЛ ЈАПАРИЏЕ/ТАСС

Висок руски пратеник во средата ги повика воените претставници да ја кажат вистината за воените случувања на теренот во војната во Украина , по неколку порази. Претседателот на Долниот дом на парламентарната комисија за одбрана, Андреј Картаполов , упати остра критика, а неговите зборови ги пренесе агенцијата АФП.

„Мораме да престанеме да лажеме. Многупати сме зборувале за ова, но тоа не стигнува до одредени лидери. Ги читав извештаите на Советското информативно биро од 1941 година, кога Германците навлегоа во Москва. Тие отворено рекоа дека некаде се повлекуваме. иако во секој извештај кажуваа дека „тава бригада го направила тоа“, дека „нашите пилоти уништиле толку и толку“, нашите загуби беа такви и луѓето ја сфатија опасноста и знаеја дека непријателот е на нашата земја. сега непријателот е на нашата земја, сите погранични села од Белгород практично беа уништени, но извештаите на Министерството за одбрана се менуваат. Нашиот народ знае. Нашиот народ не е глуп. И гледа дека не сака да кажете им дури и дел од вистината. Ова може да доведе до губење на кредибилитетот“, изјави тој, како што пренесуваат медиумите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа