ЗАПАДНАТА НЕРВОЗА НА ВРВ: Путин користи оружје на „судниот ден“, 150 пати посилно од бомбата фрлена врз Хирошима?

Воените претставници стравуваат дека рускиот претседател Владимир Путин може да ја покаже својата воена моќ со тестирање на џиновско нуклеарно торпедо наречено Посејдон.

НАТО наводно испратил разузнавачки извештај до своите членки и сојузници во кој предупредува дека Кремљ планира да ги тестира таканаречените нуклеарни торпедо беспилотни летала „суден ден“ , изјави во понеделникот лондонски Тајмс висок извор од Министерството за одбрана на Велика Британија.

Посејдон е подморска нуклеарна бомба со долг дострел, дизајнирана да ги погоди крајбрежните градови на екстремно долг дострел со патување до цели под вода.

Таков тест ќе биде спроведен во близина на границата на Украина со Црното Море, за да може Путин да докаже дека е подготвен да ја исполни својата закана „да ги искористи сите средства што му се на располагање “, вклучително и оружје за масовно уништување, изјавија извори за весникот.

Руската војска, исто така, распореди нуклеарни торпеда  на подморници како тактичко оружје за употреба против борбени групи носачи.

Неодамнешните извештаи проценуваат дека оружјето е способно да носи боева глава од 2 мегатони  –  повеќе од 150 пати поголема од моќта на бомбата фрлена на Хирошима во 1945 година и дефинитивно поголема од тактичка нуклеарна боева глава.

Напојуван од нуклеарен реактор и долг речиси 80 стапки, Посејдон во суштина е нуклеарна подморница без екипаж со боева глава.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа