Врховниот командант на украинските вооружени сили, Валериј Залужни, подготвува нова контраофанзива, чија главна цел е да го опколи Свјатово и да ги принуди руските трупи да се повлечат.

Во моментов во Купјанск се акумулираат резерви и се подготвува напад долж линијата Сватово-Кремењаја од Купјанск и Лиман, пренесуваат светските публикации.

ВСУ ќе продолжи да ја користи тактиката на мали мобилни групи, кои ќе треба да навлезат во задниот дел, да го отворат патот за тешка опрема и да ја извадат од битката артилерија и авијација на непријателот, се вели во информацијата.

Искористувајќи го недостатокот на мински полиња и сериозни утврдувања, ВСУ брзо ќе го стави непријателот во тешка позиција. Руската команда не е во состојба да го засити фронтот, а има доволно резерви само за одбрана на малите населби, што ги отвора крилата и му овозможува на ВСУ лесно да го турка непријателот.

Сега во областа се водат артилериски битки, украинската армија ги концентрира своите сили и испраќа мали групи да ги испитаат населбите на патот Кремењаја-Сватово.