„НЕМА ПРЕГОВОРИ СО ПУТИН“: Кремљ го коментираше указот на Зеленски

Прес-секретарот на претседателот на Руската Федерација Дмитриј Песков изјави дека на преговорите со Украина ќе треба да се чека промена на ставот на актуелниот претседател на државата Володимир Зеленски или неговиот наследник.

Претходно, претседателот на Украина Володимир Зеленски потпиша указ за спроведување на одлуката на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина за неможноста да се водат преговори со рускиот претседател Владимир Путин .

– Па, што да кажеме сега? Сега или ќе чекаме актуелниот претседател да ја смени својата позиција или ќе го чекаме идниот претседател на Украина, кој ќе ги смени ставовите во интерес на украинскиот народ – рече Песков, коментирајќи ја оваа одлука на украинскиот претседател.

„За преговорите се потребни две страни “, рече Песков со омаловажување, одговарајќи на прашањето дали специјалната воена операција може да заврши со усвојување на одреден документ без учество на Киев.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа