ГОЛЕМА ИЗМАМА НА КОЈА ПАДНАА РУСИТЕ: Откриено како Украинците ја пробиле руската линија кај Керсон

Новинарката „Економиста“ наведе дека на социјалната мрежа има повеќе објави меѓу руските воени блогери, кои ја следат војната во Украина.

Имено, како што наведува Оливер Керол на својот профил на Твитер , руските воени блогери „ја потврдуваат информацијата дека Украинците користеле измама – вклучително и употребата на руските ознаки за идентификација „Z“ и „V“ на возилата – за да навлезат длабоко зад руските линии во Керсон“ .

Да потсетиме, по големата и успешна контраофанзива што ја извршија украинските сили, измамувајќи ја руската армија дека ќе нападне на едната страна на Украина, додека всушност подготвуваа напад на сосема поинаков фронт, рускиот војската претрпе повеќе порази.

Покрај губењето на градот Лиман, кој е дел од регионот Доњецк, кој беше припоен од Русија, силите на Владимир Путин веќе немаат целосна контрола врз најмалку две од четирите „спорни“ територии што ги окупираа претходно .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа