„ВО БОМБОРДИРАЊЕТО НА НАТО НАСТРАДАА ДЕЦА ВО СРБИЈА! Вулин пукна: Не се сеќавам дека Украина воведе санкции за српските агресори

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин во врска со изјавата на украинскиот амбасадор Володимир Толкач денеска изјави дека не може да се сети на украинското барање за специјална седница на Советот за безбедност на ОН или воведување санкции против српските агресори.

–  Десетици српски момчиња и девојки загинаа во бомбардирањето на НАТО. Не можам да се сетам на украинското барање за специјална седница на Советот за безбедност на Обединетите нации или на воведување санкции против српските агресори. Не е доцна Украина и сите земји кои бараат судење за воени злосторства во украинско-рускиот конфликт, да бараат да им се суди и на убијците на српските деца во агресијата на НАТО, воените злосторства не застаруваат, еве можност да се покаже принципиелност  – се вели во соопштението на министерот Вулин. Коментирајќи, се вели во соопштението, тие го цитираат амбасадорот на Украина во Белград, Володимир Толкач, за N1, дека во Киев е се потешко да се разберат аргументите на Србија да не воведат санкции кон Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа