„УКРАИНЦИТЕ ЈА ПРОБИЛЕ ОДБРАНАТА НА РУСКИТЕ СИЛИ“ Министерството за одбрана соопшти итно

Нумерички супериорните тенковски единици на украинските сили успеале длабоко да навлезат во одбраната на сојузничките сили во правец на Золотај Балк и Александровка, соопшти Министерството за одбрана на Руската Федерација.

– Руските воени единици окупираа однапред подготвена одбранбена линија и продолжуваат да нанесуваат огромна огнена штета на непријателот – се наведува во извештајот.

Во исто време, според Министерството, загубите на вооружените сили на Украина во оваа област изнесуваат околу 130 персонал и 23 единици воена опрема .

– Со ударите на оперативно-тактичката и армиската авијација, ракетните сили и артилерија, на позициите за гаѓање се поразени 47 артилериски единици, како и персонал и воена опрема на непријателот во 146 окрузи –  додава Министерството за одбрана на Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа