„СВЕСЕН И СЛОБОДЕН ИЗБОР ЗА РУСИЈА“ Москва се осврна на случајот „Косово“ во врска со референдумот во отцепените области

Во соопштението на Министерството за надворешни работи на Русија се наведува дека од 23 до 27 септември 2022 година во Доњецката и Луганската народна република, Херсон и Запорожје се одржале референдуми за пристапување кон Руската Федерација.

Беа објавени резултатите од референдумот и излезноста, а беше објавено и дека огромното мнозинство гласачи го поддржаа обединето со Русија и дека жителите на Донбас, како и на регионите Керсон и Запорожје „направиле свесен и слободен избор во корист на Русија“ .

– И покрај провокациите на режимот во Киев, кој криминално нареди масовно гранатирање на области каде се собираат цивили и цивилни објекти, луѓето не се плашеа да излезат на гласање и да ја изразат својата волја. За тоа зборуваат резултатите од плебисцитот – се наведува во соопштението.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека референдумите се одржани во целосна согласност со стандардите и принципите на меѓународното право, а потоа се повика на случајот „Косово“.

Соопштение на руското Министерство за надворешни работи

– Народот на Донбас и на југот на Украина го искористија своето легитимно право на самоопределување во согласност со Повелбата на ОН, меѓународните договори за човекови права од 1966 година, завршниот акт на ОБСЕ Хелсинки од 1975 година и пресудата на Меѓународниот суд на правдата на ОН. за Косово на 22 јули 2010. Последниов потврди дека едностраното прогласување независност на дел од државата не прекршува ниту една норма на меѓународното право – се наведува во соопштението.

Беше објавено и дека текот на референдумот го признале меѓународните набљудувачи од Италија, Германија, Венецуела, Латвија и други земји (вкупно 133 лица) и дека тие го признале како легитимно .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа