„САД ГО ПОТЧИНИ ЗАПАДОТ КАКО ХИТЛЕР  ЕВРОПА ПРОТИВ СССР“ им се обрати Лавров на пратениците на Државната дума

Соединетите Американски Држави денеска го потчинија целиот колективен Запад за да ја претворат Украина во инструмент на борбата против Русија, изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

– САД денеска го потчинија речиси целиот колективен Запад, мобилизирајќи го да ја претвори Украина во инструмент на борбата против Русија. Исто како што Адолф Хитлер некогаш ги мобилизираше повеќето европски земји да го нападнат СССР. Исто како и тогаш, сегашните планови не се предодредени да се остварат. Претседателот тоа го кажа многу јасно во Кремљ – рече Лавров за време на обраќањето во Државната Дума.

Како што истакна, влегувањето на регионите ДНР, ЛНР, Херсон и Запорожје во Русија е  логично продолжение на обединувањето на руските земји , кое започна во 2014 година со враќањето на Крим и Севастопол на Русија.

– Не реагираме на имагинарни закани во далечните земји. Ги штитиме нашите граници, нашата татковина, целиот наш народ од вистински геноцид, кој го организираа потомците и следбениците на нацистичките послушници кои отидоа да им служат на прекуокеанските господари – рече шефот на руската дипломатија.

Државната дума ги ратификуваше договорите за пристапување на Доњецката и Луганската народна република, како и на регионите Керсон и Запорожје во Руската Федерација.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа