ЕКСПЛОЗИЈА НА ЛАВРОВ! Погледнете каква тортураа врз русите во Украина вршеле неофашистите на Зеленски години

Од говорот на официјалниот претставник на Претседателот на Руската Федерација, Министерот за надворешни работи на Руската Федерација Сергеј Лавров на пленарната седница на Државната дума на Федералното собрание на Руската Федерација за прашањето за ратификација на договорите меѓу Руската Федерација и ДНР, ЛНР, Запорожската и Херсонската области и формирање на нови субјекти во Руската Федерација (Москва, 3 октомври 2022 година):
▫️ Овој процес [на ратификување] беше логично продолжување на обединување на руските земји, кое започна со враќањето на Република Крим и градот Севастопол на Русија во 2014 година.
▫️ Вооружените сили на Украина и милитантите на националистичките формации неказнето убиваа [во текот на осум години] и сè уште убиваат жители на Донбас и соседните области само затоа што тие одбија да ги споделат неонацистичките аспирации на новото раководство на земјата и одлучија да ги бранат своите права загарантирани со Уставот на Украина, вклучително и правото на слободна употреба на мајчиниот руски јазик.
▫️ Киев долги осум години намерно ја уништува цивилната инфраструктура на Доњецката и Луганската републики. Воведе финансиска, транспортна и енергетска блокада против Донбас. Отсече ги жителите на овие региони од социјалните бенефиции, пензии, плати, банкарски услуги, комуникации, образование и здравствена заштита. Им ги одзеде елементарните граѓански права.
▫️ Жителите на териториите на Запорожската и Херсонската области ослободени од угнетувањето на неонацистичкиот режим во Киев самостојно ја одредуваа својата судбина – да бидат заедно со Русија. … Ние ги почитуваме резултатите од референдумите, кои се во согласност со меѓународното право, вклучувајќи го и принципот на суверена еднаквост на државите, еднакви права и правото на народите на самоопределување, вградени како цел на ОН во нејзината Повелба.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа