Неодамна турски новинар забележал дека десната рака на рускиот претседател Владимир Путин не се мрда, пренесува UNIAN.

Претходно, во април беше објавено видео од средбата меѓу Путин и шефот на руското Министерство за одбрана, Сергеј Шојгу, на која рускиот лидер ја фаќа масата со рака, создавајќи ситуација во која едната рака не знае што другиот прави.

„… погледнете ја само неговата десна рака, таа секогаш е притисната на телото, а на некои видеа се чини дека намерно ја притиска… во принцип, изгледа дека екстремитетот некако безживотно виси … “, се забележува во материјалот.

Новинарите додадоа дека на крајот на јули претседателот на Руската Федерација со левата рака удрил во комарец, иако инсектот му слетал на десното уво.

„Турскиот новинар забележа дека десната рака на Путин не се мрда… и сите се сеќаваме на таа снимка од канцеларијата во бункер, каде Путин седи во чудна положба, цврсто ја фаќа масата со раката. Се разбира, кога едната рака не знае што прави другата, подобро е да ги поправите рацете како целина…“, пишува UNIAN.

Во мај, шефот на Главната разузнавачка управа на украинското Министерство за одбрана, Кирил Буданов, изјави дека Владимир Путин е тешко болен. Според него, претседателот на Руската Федерација е болен од рак.

Подоцна забележале дека рускиот лидер продолжил да прави компулсивни движења со нозете. Неврологот Александра Твитер смета дека шефот на државата може да има синдром на немирни нозе.

Вреди да се напомене дека Путин веќе има 69 години. Во официјалната биографија стои дека тој е роден на 7 октомври 1952 година Путин е на власт во Русија од 31 декември 1999 година.