Столтенберг: Ако Путин победи..

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг одржа прес-конференција во врска со непризнатата анексија на украинската територија од Русија.

Тој посочи дека оваа анексија не менува ништо во односот на НАТО со Украина.

Додека Украина денеска поднесе официјално барање за влез во НАТО, Столтенберг рече дека го поддржува правото на Украина да го избере својот пат и да одлучи во кој безбедносен аранжман сака да биде дел. Тој потсети дека за влез во НАТО е потребна согласност од сите 30 членки, но дека фокусот останува на давање поддршка на Украина.

 

Следете го изборот на нашите најдобри вести на Telegram . 

Нашиот фокус е да обезбедиме поддршка за Украина, да помогнеме во одбраната од бруталната агресија на Русија и тоа е главната задача на сојузниците во НАТО“, рече Столтенберг.

 

Тој го повика рускиот претседател Путин да ја прекине војната, бидејќи тој ја започна и затоа има одговорност да ја прекине. Тој повтори дека ако Русија престане да се бори, ќе има мир, но дека ако Украина престане да се бори, нема да има повеќе Украина и дека очигледно има Русија агресор и Украина жртва.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа