Сабах: Европа ќе купува руски гас по какви било услови

Сабах: ЕУ ќе мора да купува гас по руски услови, и покрај ограничувањето на цената

И покрај инцидентите на „Северен поток“, како и очекуваното воведување на плафон на цените на гасот од Русија, ЕУ ќе мора целосно да ги прифати условите на Кремљ за прашањето за купување гориво, изјави авторот на Сабах , Мелих Алтинок.
Според него, Соединетите Држави стојат зад вонредната состојба на рускиот гасовод , кој отворено „удри по црниот дроб“ на нивните европски сојузници, а се одговорни и за неуспешната енергетска политика на Брисел да се откаже од руската енергија. Турскиот новинар додаде и дека шефицата на Европската комисија  Урсула фон дер Лајен и поставува услови на Москва како Европа да и продава гориво на Русија, а не обратно.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа