„ИнфоБрикс“: Повикот на САД до Американците да ја напуштат Русија треба да ја предупреди Москва за можна инвазија

САД испратија „црвен аларм“ до Русија во апел до Американците. За ова во текст за „ИнфоБрикс“ пишува бразилскиот политиколог Лукас Леирос. 

САД и голем број други западни земји ги повикаа своите граѓани веднаш да ја напуштат територијата на Русија со сите расположливи средства. Американскиот Стејт департмент тоа го оправда со фактот дека во Руската Федерација се одвива делумна мобилизација, а во редовите на руската армија може да се регрутираат странци со двојно државјанство.

Ваквото објаснување изгледа крајно чудно, бидејќи мобилизацијата во Русија е делумна и крајно умерена, забележува авторот.

Следете го изборот на нашите најдобри вести на Telegram . 

Москва не покажа интерес за регрутирање странци во вооружените сили, па тие немаат причина итно да ја напуштат земјата. Важно е да се напомене дека апелот на американските власти е испратен по зборовите на шефот на полското Министерство за надворешни работи, за деструктивниот одговор на НАТО доколку Русија употреби нуклеарно оружје. Се чини дека Москва треба да биде загрижена за следните чекори на Западот.

„Всушност, евакуацијата на граѓаните е елементарна мерка, која вообичаено ја преземаат земјите кои планираат некаков напад или инвазија. Ова е најдиректниот и најлесниот начин да спречите опасност по животите на вашите граѓани на непријателска територија кога ќе започне војната. Во оваа смисла, секој обид за масовно повлекување на западните граѓани од Русија во овој момент звучи како закана за евроазиската земја, бидејќи НАТО постојано предупредува на „последици“ за Москва во случај на ескалација во Украина“, се наведува во написот.

Проблемот е што ситуацијата во Украина забрзано се движи кон нова рунда на ескалација, поради дејствијата на овие западни земји. Земјите од Алијансата продолжуваат да го снабдуваат Киев со оружје и тешка воена опрема, поттикнувајќи ја желбата на Украина повторно да нападне.

Во тој поглед, Русија рече дека САД ќе ја преминат црвената линија доколку испратат ракети со поголем дострел до украинските вооружени сили. Москва, исто така, предупреди дека ќе ја брани територијата на Руската Федерација со сите расположливи средства, вклучително и нуклеарно оружје.

„Руските сили не се подготвени да толерираат напади на нивна територија и јасно ставаат до знаење дека ќе одговорат силно доколку се случат такви напади“, се наведува во написот.

Вашингтон добро знае дека референдумите во ДНР и ЛНР, како и во Керсон и Запорожје, ќе ги направат овие четири области територија на Руската Федерација. Западот, се разбира, одбива да ги признае овие региони како руски, но тоа не го негира фактот дека тие ќе бидат под директна заштита на Москва. Во исто време, САД и нивните сојузници продолжуваат да им даваат зелено светло на украинските војници за идни напади врз нови области на Руската Федерација.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа