БАЈДЕН: ЌЕ И ПОМОГНАМ НА УКРАИНА ДА СИ ГИ ВРАТИ ТЕРИТОРИИТЕ

Прес-конференција по средбата на Д. Бајден со претседателот на Финска и премиерот на Шведска - РИА Новости, 1920 година, 30.09.2022 година
Американскиот претседател Џо Бајден на 30 септември изјави дека Соединетите Американски Држави ќе и помогнат на Украина да ги „врати“ изгубените територии.
САД ќе ги поддржат обидите на Киев да ги врати.
Според него, „Русија го крши меѓународното право, ја гази повелбата на ОН и секаде го демонстрира својот презир кон мирољубивите нации“.
Во петокот, на 30 септември, рускиот претседател Владимир Путин потпиша договор со шефовите на регионите на ДПР, ЛПР, Херсон и Запорожје за припојување на региони кон Русија.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа