Украинските војници успеале да навлезат на територијата на Купјанск-Узловој во областа Харков, како и во населбите Катериновка и Коровиј Јар во регионот на Доњецк, објавија светските публикации. 

За тоа сведочат видео снимките на кои се гледа како украинските војници се движат низ соодветните населби.

Видео снимката направена во близина на железничката станица кај Купјанск-Узловој покажува дека украинските војници влегле на територијата на населбата.

Ова нема да и даде значителна предност на украинската војска, туку повеќе ќе ја комплицира одбраната, бидејќи украинските војници сега ќе треба да се бранат на левиот брег на реката Оскол, со што практично ќе се прекине брзото повлекување, коментираат западните медиуми.

Украинската војска успеала да го заземе и селото Екатериновка, а тоа се случило по доста жестоки борби.

По првиот напад, руската војска успеала да го врати селото, но потоа непријателот повторно ја презел контролата над него, што во голема мера ја отежнало одбраната на Лиман и Дробишево.

Меѓу другото, забележани се и украински војници како влегуваат на територијата на селото Коровиј Јар. За тоа сведочат видео снимките на кои се гледа како конвој со украинска воена опрема влегува на територијата на населбата во регионот на Доњецк.

Според последните податоци, бранителите на Лиман од трупите на Русија, ЛПР и ДПР целосно ја контролираат ситуацијата во сите правци на ударите на Вооружените сили на Украина. Под нивна контрола се и стратешките патишта и приодите кон градот.

Во меѓувреме, таа вечер шефот на воената управа на Кривји Рих, Александар Вилкул, најави ракетен напад на руската армија врз градот. Тој го изјави ова на својот канал Телеграм, информира УНИАН.

Во исто време, над градот Днипро беа активирани силите за воздушна одбрана.

Малку подоцна воздухопловната команда „Восток“ извести дека противвоздушните сили собориле 4 од вкупно 5 руски проектили истрелани во регионите Дњепропетровск и Запорожје.

Забележано е дека за време на ракетниот напад, руската армија употребила пет наведувани ракети Кх-59 од Су-35 врз цели во регионите Дњепропетровск и Запорожје.

„Единиците на противвоздушната ракетна бригада Днепар и противвоздушниот ракетен полк Никопол неутрализираа 4 од нив: 1 проектил е соборен во регионот Запорожје, 1 – во регионот Кривји Рих, а уште 2 проектили се уништени кај Синелниково. “, се вели во пораката.

Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател, зборуваше за идната судбина на мостот на Крим. Тој верува дека ВСУ тешко дека ќе успее да го уништи, пренесува „УНИАН“.

„Нема со што да го удриме мостот на Крим, и со тоа што да ни дадат, сепак нема да можеме ништо да направиме на мостот… На мостот на Крим ништо не му се заканува, може да се уништи само со тактичко нуклеарно оружје или ако кон него се насочени истовремено 300 Томахавки (повеќецелни високопрецизни субсонични крстосувачки ракети), или можеби барем 100 или 50“, вели Арестович.

Арестович додава дека дури и Украина да го удри мостот од ATACMS, проектилите би можеле да бидат соборени пред да стигнат до нивната цел.

Сепак, забележува советникот, украинските вооружени сили ќе продолжат да го ослободуваат привремено окупираниот од Русија Крим, дури и покрај сите „референдуми“ и обидите на Путин да го запре напредувањето на украинските сили.

„Сметаме дека овој „референдум“ е правно неважечки. И никакви ултиматуми од нивна страна, вклучително и нуклеарни, нема да не спречат да продолжиме да ги ослободуваме нашите територии. Во тоа нема сомнеж“, нагласува Арестовиќ.