„ОВА МОЖЕ ДА ЈА УНИШТИ АМЕРИКА“ Белорускиот министер тврди дека бил на ТАЈНИ СРЕДБИ со западните лидери

Белорускиот министер за надворешни работи Владимир Макеи во понеделникот откри дека одржал серија доверливи состаноци со европските и американските лидери на маргините на 77-та сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк минатата недела.

Владимир Мекеј на 76-та сесија на Генералното собрание на ОН во 2021 година.– Тоа беа средби со Европејци и Американци. Побараа од нас да ги чуваме нашите разговори во тајност – рекол Мекеј, пренесе агенцијата Белта.

 

Министерот на Белорусија, клучен сојузник на рускиот претседател Владимир Путин и покрај инвазијата на Украина, одби да ја открие суштината на тие разговори. Тој само нејасно алудираше на идејата дека тие средби би биле на штета на Соединетите Американски Држави доколку нивната содржина „протече“ во јавноста.

– Белорусија веројатно достигна таков потенцијал што информацијата за средбата… може да уништи дури и велесила како САД – истакна Мекеј.

Сергеј Лавров и Владимир Мекеј во Москва во ноември 2021 година.

Тајни средби по руските порази

Мистериозните средби се случија по серијата руски порази на фронтот во Украина, по успешната контраофанзива на Киев на југот и североистокот на земјата. Дури и клучните трговски партнери на Русија, Кина и Русија, на неодамнешниот самит на Шангајската организација за соработка во Узбекистан јавно изразија „загриженост“ за начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин ја води војната.

Западните официјални лица рекоа дека јавните опомени до Путин на индискиот премиер Нарендра Моди и кинескиот претседател Си Џинпинг сигнализираат промена во глобалната перцепција за војната, додека Европа и САД се обидуваат да ја намалат меѓународната поддршка за Кремљ.

Досега Кина беше воздржана во однос на понатамошната поддршка за Москва надвор од дипломатската поддршка. Во четири окупирани руски региони – Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон – во вторник заврши референдумот за приклучување кон Русија, кој западните власти го сметаат за „лажен“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа