Кирил побегна од Москва: „Русија каква што знаев повеќе не постои. Путин е фашист и воен злосторник“

Помислата да бидам затворен во земја или да одам во затвор ако ја кажам вистината беше неподнослива, вели овој 31-годишен

Русинот Кирил Слободианиук има 31 година, психолог и учител по јога. Моментално живее во Барселона, а до пред војната живеел во Москва. Тој ја напушти Русија поради војната, стравот дека може да биде мобилизиран во војна во која апсолутно не сака да учествува. Младите Руси кои побегнале од својата татковина навистина не сакаат да зборуваат по име, се плашат, велат, дека раката на Путин е прилично долга. Но, Кирил не се плаши, тој спремно ја прифати поканата да зборува за Слободна Далмација .

Зошто ја напушти Русија?

– Ја напуштив Русија на почетокот на војната. Самиот почеток на војната ме најде во Будимпешта. Ми се чинеше дека целиот мој живот, каков што го знаев дотогаш, заврши. Ми пропаднаа сите планови за иднината…, ова не го очекував. Не се чувствував безбедно, банкарските картички не работеа, побарав лет за дома, но тие почнаа да ги откажуваат.

Шест пати менував билети за да стигнам дома. И навистина сакав да се вратам од Будимпешта во Москва за да го вратам чувството на сигурност. Но, во Москва се чувствував уште повеќе во опасност, па поминав само еден ден во главниот град. Во тој момент беа донесени нови закони за цензура, имаше закана од јавна мобилизација, авиокомпаниите ги откажуваа сите летови, а помислата да бидам затворен во земјата или да одам во затвор ако ја кажам вистината беше неподнослива. Билетот за Истанбул ме чинеше десет пати повеќе од вообичаено, а немав време да се поздравам со никого, едвај имав време да се пакувам. И отидов…

Дали размислувате за враќање назад?

– Не. Јас сум руски државјанин и имам руска националност, но се додека постои криминалниот режим на Путин, нема да се вратам. Тоа е мојот став, јас сум цврсто против војната и сето она што го прават руските власти. Веќе стотици пати го прекршив законот за цензура, нарекувајќи ја војната војна, а Путин криминалец и фашист. Сега се во процес на носење нов хомофобичен закон. Враќањето во Русија за мене би било самоубиство.

слика

Кирил Слободианиук

Приватен албум

Што ви кажуваат вашите луѓе, каква е состојбата денес таму?

– Иако 24 февруари беше многу трауматичен за многумина од нас, тој директно не ги погоди сите граѓани. Да речеме, тие што останаа, продолжија да живеат и да одат по ресторани и да се забавуваат. Потоа на 21 септември (кога Путин ја најави мобилизацијата) тоа влијаеше на сè и конечно луѓето почнаа да ги разбираат размерите и ужасот на она што се случува. Слободно можеме да зборуваме за колективна траума. Русија што ја знаев веќе не постои, многу луѓе бегаат. Сите се во страв, жените, мајките и сестрите се во страв за своите сопрузи, синови, браќа. И искрено се радувам на секој што ќе успее да побегне од Русија.

Читаме дека многу млади бегаат од Русија, не сакаат да бидат мобилизирани. Кои се вашите информации?

– Многу мои пријатели и клиенти сега бегаат од Русија или веќе побегнаа. Најмногу зборувам за образовани млади луѓе кои живеат во големите градови. Овие луѓе не сакаат да војуваат, не ја поддржуваат оваа војна, не мислат дека Русија е нападната, па немаме од кого да се браниме. Тие не сакаат да ги дадат своите животи за амбициите и палатите на Путин. Сега на границите има огромни редици и гужви, луѓето трчаат на сите можни правци. Често овие редови вештачки ги создаваат руската страна и офицерите на ФСБ. Некогаш им недостигаат по еден или двајца за половина час. Моите пријатели ми раскажуваат за тој ужас, кога треба да стоите надвор на студ и дожд повеќе од 20 часа, а не можете да заспиете, треба да стоите и да чекате, а руските офицери стојат до вас и ве понижуваат. Во моментов некој многу близок ми чека на граница повеќе од 60 часа.

Што мислите за Владимир Путин?

– Тој е фашист и воен злосторник. Ја уништува Русија, ја уништува Украина, убива илјадници луѓе, апси и убива неистомисленици.

А за војната во Украина?

– Јас сум апсолутно против војна. Сметам дека тоа е злосторство против украинскиот народ. Не гледам оправдување за оваа војна. Тоа е геноцид врз украинскиот народ. Руската армија убива и силува сите: мажи, жени и деца. Како психолог разговарав со жени кои избегаа од Украина, од таа гледна точка можеме да зборуваме за многу длабока психолошка траума. Не треба да биде вака. Тие живеат во пеколот.

Помошниците на Путин велат дека западните медиуми лажат и дека Русија се брани. Какво е Вашето мислење?

– Овие пропагандни идеи се во спротивност со законите на елементарната логика. Како може една држава да се брани додека е на територија на друга држава и напаѓа друга земја? Ова е целосна глупост. Но, за жал, има луѓе кои веруваат во тоа.

слика

Кирил Слободианиук

Приватен албум

Дали е можно да се симне Путин од тронот?

– Јас не сум политиколог. Колку и да сакам, немам поим како е тоа можно. Можеби само тоталниот пораз на Русија во таа војна може да влијае на тоа.

Што велат обичните луѓе, каква е реалната состојба во Русија?

– Повеќето од луѓето околу мене се против оваа војна, шокирани се и исплашени. Оние кои остануваат таму се под постојан притисок и насилство. Но ги познавам и оние кои веруваат во пропагандата и ја поддржуваат војната. Мобилизацијата промени многумина, па дури и некои жестоки пропагандисти конечно се разбудија од сон.

Дали санкциите ја погодија вашата земја? Руските медиуми наведуваат дека санкциите не наштетиле.

– Изненаден сум што руската економија се уште се држи. Обичните производи исчезнаа од полиците на продавниците, многу продавници се затворија, но луѓето сè уште имаат избор, иако тој стана многу помал. Ги прекрстија McDonald’s Coca Cola и Starbucks, изгледа комично, но сепак работат, но сега како руски бизнис. Цените значително пораснаа, но се чини дека луѓето се уште знаат како да се прилагодат на тоа – заклучува Кирил Слободианиук за Слободна Далмација .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа