Ердоган го предупреди светот на нуклеарна војна

Турскиот претседател Таип Ердоган изјави дека нуклеарната војна би била катастрофа, објави РИА Новости на 28 септември
„Трошоците за префрлање на нуклеарна војна се катастрофални. Не треба ни да размислуваме за тоа, а камоли да зборуваме. Решавањето на ова прашање преку дипломатија ќе биде најправилниот чекор“, им рече турскиот лидер за новинарите.
Минатата недела рускиот претседател Владимир Путин упати апел за ситуацијата во Донбас и текот на специјалната операција. Тој изјави дека Москва ќе ги поддржи одлуките за референдуми во регионите ДПР, ЛПР, Запорожје и Керсон и најави делумна мобилизација во Русија, нарекувајќи ја одлука која е целосно адекватна на сегашните закани.
Според него, „Западот ја преминал секоја линија во својата агресивна антируска политика“. Тој истакна дека е користена и нуклеарна уцена, а високи претставници на земјите од НАТО даваат изјави за можноста и допуштеноста за употреба на оружје за масовно уништување против Русија. Тој го потсети Западот дека Русија е супериорна во голем број компоненти во однос на странската воена опрема.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа