„СЕРИОЗНО СВАТЕТЕ ГИ ЗБОРИТЕ НА ПУТИН“! Меркел го предупреди светот, германскиот канцелар мора да запомни едно – „ТОА НЕ Е БЛАФ“!

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел предупреди дека зборовите на рускиот претседател Владимир Путин треба да се сфатат сериозно.

Владимир Путин, Ангела Меркел

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел во својот говор на церемонијата на отворањето на Фондацијата Хелмут Кол истакна дека тоа експлицитно се однесува на нуклеарните закани на Путин. По заминувањето од функцијата Меркел изјави дека нема да коментира дневно-политички прашања, па својот став го „претвори“ во одговор на тоа како канцеларот Кол ќе реагира на кризата во 2022 година.

„ Сфатете ги сериозно , но тој никогаш не би оставил да се види следниот ден “, рече Меркел.

 

Со тие зборови Меркел индиректно го изрази својот став за ситуацијата во Украина. Таа рече дека Кол „паралелно секогаш ќе го земе предвид она што во моментот изгледа незамисливо, а тоа е како повторно да се развиваат односите со Русија“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа