Во петок се очекува рускиот претседател Владимир Путин да го објави пристапот кон Руската Федерација на териториите на кои се одржаа референдуми, пренесува Ројтерс.

 

Администрацијата во Луганск и Керсон, поддржана од Русија, веќе побара да се изврши анексијата.

 

Избирањата беа одржани во четири провинции, кои не се признати од земјите на ЕУ – Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон.

Според Украина, локалните жители биле принудени да гласаат под притисок на руската армија. Во исто време, Русија тврди дека гласањето било доброволно и дека одѕивот на гласачите бил голем.