Протече ШОК ВИДЕО: ВАКА  РУСКАТА ВОЈСКА тргнува во војна: Не смејте се, побарајте ги овие ДВЕ работи од жените – ќе ви требаат! (ВИДЕО)

Оние кои се мобилизирани и наскоро ќе тргнат во војна да се борат против Украинците, дознаваат дека државата ќе им даде само униформи и оружје. Сè друго што им е потребно мора сами да си го купат.

 

Руската армија

На Твитер се појави видео на кое наводно се гледа како припадник на руските вооружени сили им објаснува на мобилизираните војници што ги чека.

Она што особено им падна во очи е тоа што им ја кажува горчливата вистина (покрај онаа што веќе ја знаат, а тоа е дека одат во војна) – државата Русија им обезбедува само униформи и оружје. Остатокот треба сами да го купат. А остатокот значи речиси се што им треба – од вреќи за спиење до тампони . Во еден момент некој праша дали тоа значи дека нема да добие ништо од тоа. „ Сите купувате, момци. Државата ви дава само униформи и оружје “, им рече таа.

 

Тие мора да си обезбедат и одредени медицински материјали, од таблети против дијареа до турникети во случај на повреди. Тие ленти, како што рече една, ги нема во аптеките, па им предлага да им кажат на роднините да ги испратат. И тампони и влошки. 

„ Момците не се смеат, но замолете ги вашите сопруги, девојки, мајки да ви испратат влошки. Нека ви ги испратат најевтините влошки и тампони. Ќе го искористите тоа за да го запрете крварењето ако сте ранети. Ставете тампон во рана, отекува и го пополнува отворот и така натаму прекинете го крварењето. Ова го знам од чеченската војна . И земете душеци со вас, слушнав дека е влажно таму. Внимавајте колку што можете“, им рекла таа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа