Поранешниот шеф на Министерството за надворешни работи на Полска, сега пратеник во Европскиот парламент, Радослав Сикорски, на Твитер објави фотографија од местото на несреќата на гасоводот „Северен тек“ и потпишал „Ви благодарам, САД”.

Она што Пан Сикорски го имал на ум е нечија претпоставка. „Дали ова е официјална изјава за терористички напад?“ , коментираше на објавата на Сикорски, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Во меѓувреме, самите САД одбиваат да „шпекулираат“ за причините за истекување на гасоводот „Северен тек“ и „Северен тек 2“. Портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер изјави дека американските власти ја потврдиле својата подготвеност да ги поддржат европските земји во истрагата.

„ Во моментов немаме што да известуваме за она што го слушнавме од Европејците и ништо да пријавиме однапред “, нагласи таа, на прашањето дали има јасност и разбирање за тоа како започнале протекувањето. Покрај тоа, таа даде изјава дека Русија „ја користи енергијата како оружје“, пренесува ТАСС. Зграпчување на моментот, така да се каже.

Во меѓувреме, данскиот министер за енергетика Дан Јоргенсен не верува дека гасоводите „Северен тек“ и „Северен тек 2“ би можеле да бидат оштетени поради невнимание, како на пример од сидро на брод.

„Постојат докази за многу големи дупки во цевководите. Така, не можеме да зборуваме за, на пример, штета поради сидрото на бродот“, рече тој.

Шведскиот национален центар за сеизмологија извести дека вчера биле регистрирани експлозии во зоните на истекување на гас долж руските гасоводи „Северен тек“ и „Северен тек 2“. „Нема сомнеж дека имало експлозии“, изјави Бјорн Лунд, експерт во центарот.

Ноќта на 26 септември се случи истекување на една од линиите на гасоводот Северен тек 2. Тоа се случи во данската ексклузивна економска зона југоисточно од островот Борнхолм. Истекување на гас беа забележани и од двете нишки на првиот „Северен тек“ – во ексклузивната економска зона на Данска североисточно од Борнхолм.

Постојат пет милји забранети зони околу одливните области. Данскиот разурнувач Absalon и бродот за контрола на загадувањето Гунар Торсон беа испратени во областа на истекувањето.