САД ги подготвуваат Украинците за тоа дека Русија ќе им нанесе „мал нуклеарен удар“.

Веб-страницата на американскиот телевизиски канал CNN им раскажа на своите читатели за руското тактичко нуклеарно оружје – таканареченото мало нуклеарно оружје.

Така, Федерацијата на американските научници тврди дека Русија има вкупно 4477 распоредени и резервни нуклеарни боеви глави.

Околу 1.900 од нив се „нестратешки“ – познати и како тактичко нуклеарно оружје.

Тактичките боеви глави се дизајнирани да се користат на ограничено бојно поле, како што е уништување колона тенкови или борбена група носач на авиони.

Овие боеви глави, со експлозивна моќност од 10 до 100 килотони, се нарекуваат и „ниски изданија“.

За споредба, најмоќните руски „стратешки“ нуклеарни боеви глави имаат експлозивна моќност од 500 до 800 килотони и се дизајнирани да уништуваат цели градови или неколку одеднаш.

Сепак, „нискиот принос“ на тактичкото оружје не треба да дава лажна смиреност: 10-100 килотони се доволни за да предизвикаат сериозно уништување – како во 1945 година, кога САД фрлија атомски бомби врз Хирошима и Нагасаки во Јапонија.

Тие бомби беа еквивалентни на околу 15 и 21 килотони, што е само во опсегот на тактичкото нуклеарно оружје на Русија.

Во првите експлозии во Хирошима и Нагасаки веднаш загинаа околу 70.000 и 35.000 луѓе, а десетици илјади други подоцна починаа од радијација.

Се верува дека руските резерви на тактичко нуклеарно оружје биле создадени за употреба против командни центри и воздушни бази во Европа, што би можело да го ограничи бројот на цивилни жртви во околните области.

Но, ова е само ако бомбите се фрлаат на чисто воен објект, оддалечен од големите населби.

Во исто време, симулацијата на ваквите удари покажува дека тие веднаш го доведуваат секој воен конфликт до ниво на хаос и го дезорганизираат непријателот.

Потсетиме дека вчера заменик-министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Рјабков изјави за печатот дека Москва не го променила својот пристап кон употребата на нуклеарно оружје.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа