МЕДВЕДЕВ ПОВТОРНО НАЈАВИ: Референдумот заврши, добредојдовте дома – во Русија!

МЕДВЕДЕВ ПОВТОРНО НАЈАВИ: Референдумот заврши, добредојдовте дома – во Русија!

t

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, во своето обраќање преку официјалниот канал на Телеграм, најпрвин во еден ден им се закани на Киев и на Западот со нуклеарна војна, а потоа накратко зборуваше вечерта.

Имено, Медведев на Телеграм напиша кратка порака со следнава содржина: „Референдумот заврши, резултатите се очигледни. Добредојдовте дома во Русија“, напиша Медведев.

Инаку, според руски извори, според првите прелиминарни податоци во Херсонската област, 12% од гласовите, 97,47% од гласачите гласале за приклучување кон Руската Федерација. Во регионот Запорожје, 98% гласаа за приклучување кон Руската Федерација врз основа на резултатите од обработката на 20% од гласовите. Во ДПР, по обработката на 16,06% од гласовите, 98,05% од оние кои гласале за приклучување кон Русија. Во ЛНР, 97,79 отсто гласаа за приклучување кон Руската Федерација откако обработија 14,07 отсто од гласовите.

ОН го поддржуваат територијалниот интегритет на Украина

Заменик-генералниот секретар на ОН за политички прашања Розмари Ди Карло денеска на состанокот на Советот за безбедност за референдумите за анексијата на Украина ја повтори поддршката на Обединетите нации за „територијалниот интегритет на Украина“ во нејзините „признати граници“.

„Дозволете ми да повторам дека Обединетите нации остануваат целосно посветени на суверенитетот, единството, независноста и територијалниот интегритет на Украина, во нејзините меѓународно признати граници“, рече Ди Карло.

По обраќањето на заменикот на почетокот на оваа средба, преку видео говореше украинскиот претседател Володимир Зеленски.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа