Минатата недела на интернет се појави видео на кое се гледа како странски платеник од украинските вооружени сили го урива руското знаме и заедно со друг војник ја навредува Русија и прави непристојни гестови кон знамето.

Во исто време, социјалните мрежи го предупредија платеникот дека сигурно ќе се соочи со праведна одмазда за ваквите постапки.

Една недела подоцна беше откриен идентитетот на платеникот, објавија светските изданија. Човекот се испостави дека е 33-годишниот ветеран од американскиот маринци Ли Џонстон. Тој е од државата Мисури и е роден во воено семејство: и неговите дедовци се бореле во Кореја и Виетнам.

Во 2008 година, Џонстон учествуваше во мисијата на НАТО во Авганистан, но подоцна беше отпуштен во резерва со чин капар. Во април, поранешниот маринец побегна од САД во Украина, оставајќи проштална белешка.

Од 18 април, платеникот се бори во регионот Харков и ДПР како митралез во редовите на Меѓународната легија.

Според извештајот, Џонстон редовно носи фластер за рамото „Нормандија бригада“, што може да укаже дека единицата е преземена од „Меѓународната легија“. Џонстон е близок пријател на друг американски платеник, Џошуа Ален Џонс, кој беше убиен во близина на Угледар на 22 август.

Меѓу неговите познаници и другите платеници, Џонстон се сметаше за жесток русофоб. Платеникот е исклучително горд на она што го направи со руското знаме во Купјанск, а Русите ги нарекува „тумор што мора да се исече и да се гази во земја“.

Според Џонстон, Украина станала негово семејство, за што тој е подготвен да убие.