СВЕТОТ ВО ПАНИКА! ПОТВРДЕНО – ПУТИН НЕ БЛЕФИРА! Се подготвува молскавичен одговор на рускиот нуклеарен напад! ОВА Е ПЛАН ЗА ОДМАЗДА

Одмаздничките тактики на Владимир Путин во случај на нуклеарен напад на големо се разработуваат.

Западот предупредува на катастрофалните последици од нуклеарниот напад

Реториката меѓу западните престолнини и Кремљ радикално се засили, а сега има и предупредување за „катастрофалните последици“ од нуклеарните напади. Информациите за тоа како Западот наводно преку „приватни канали“ ја предупредил Русија за употреба на нуклеарно оружје во Украина, сукцесивно ја пренесуваат најценетите светски медиуми (Фајненшл тајмс, Вашингтон пост, Блумберг, Њујорк тајмс…) и е очигледно е дека информациите за приватни канали за комуникација со некој во Русија се точни.

Поради чувствителноста на ситуацијата, се уште не е кажано кои високи функционери користеле приватни контакти во Русија за да го достават предупредувањето, а не е соопштено со кого точно контактирале. Невообичаено е предупредувањата за одмазда по нуклеарен напад да се даваат приватно, без формални дипломатски процедури. Нејасно е дали воопшто има смисла да се остави нешто толку важно како потенцијалниот нуклеарен конфликт да се реши преку приватни канали на комуникација. Тоа не значи дека нема официјална реакција на најголемата нуклеарна сила во светот, САД, на руските нуклеарни закани , пишува Јутарњи лист.

Во интервју за три ТВ компании, според толкувањето на Њујорк Тајмс, советникот на Белата куќа Џејк Саливан намерно оставил нејасно какви ќе бидат „катастрофалните последици“ за Русија во случај да употреби тактичко нуклеарно оружје во Украина – воено , економски или дипломатски. Сепак, се добива впечаток дека економските и дипломатските акции против Русија тешко можат драстично да се зголемат, па може да се претпостави дека одмаздата во случај на руски нуклеарен напад, меѓу другото, треба да биде и воена, но конвенционална. По брифингот со западните претставници, неколку медиуми (вклучувајќи го и NYT) заклучуваат, имено, дека одмаздата во случај на руски тактички нуклеарен напад „речиси сигурно нема да биде нуклеарна“.

Официјални лица кои ги информираа медиумите тврдат дека разузнавачките служби не откриле движење или сомнителна активност во врска со рускиот арсенал од 2.000 тактички нуклеарни боеви глави со краток и среден дострел. Сепак, тие оценуваат дека нуклеарните закани на Путин од неговото неодамнешно телевизиско обраќање „ не се блеф “.

Во мај, американскиот претседател Џо Бајден напиша есеј за NYT во кој рече дека „секоја употреба на нуклеарно оружје во овој конфликт би била целосно неприфатлива… и ќе има сериозни последици“. Американските разузнавачи, пишуваат западните медиуми, се уште веруваат дека шансите за руска употреба на нуклеарно оружје се мали, но посочуваат дека тие се значително поголеми отколку во февруари или март, а тоа е затоа што Путин ја изгубил довербата во копнените трупи.

Не е тајна дека по најновите нуклеарни закани на Путин, Пентагон тивко започна вежби и симулации во кои го анализира најдобриот можен одговор на широк спектар руски провокации. Употребата на зборот провокација во овој контекст изгледа невообичаено, но треба да се објасни како Пентагон анализира многу широк опсег на руски нуклеарни дејства. Можно е, на пример, режимот на Путин да активира нуклеарна бомба над Црното Море, што најверојатно би се третирало како севернокорејска нуклеарна проба. Како екстремна можност, се разгледува опцијата Русија да користи нуклеарно оружје против населението, што би било првпат една земја да го стори тоа по американските напади врз Хирошима и Нагасаки во 1945 година .

Интересно е што и сега преку медиумите неименувани американски функционери велат дека не можат да замислат нуклеарна одмазда и по хипотетичка руска нуклеарна детонација. Наместо тоа, тие наводно би возвратиле со конвенционално оружје на база или единица што би извршила нуклеарен напад, а исто така размислуваат да им дадат на Украинците оружје што ќе им овозможи да извршат контранапад. Повеќето официјални лица веруваат дека употребата на нуклеарно оружје во Украина ќе бара силен воен одговор, но не и нуклеарен.

Во секое сценарио, се подразбира продолжување на силната меѓународна акција против Путин како политичар кој решил да употреби нуклеарно оружје по 77 години.

Покрај Саливан, државниот секретар Ентони Џеј Блинкен зборуваше и за директни приватни контакти со руски официјални претставници во гостувањето на Си-Би-Ес, каде што рече дека се воделе директни разговори со руски претставници бидејќи „…многу е важно Москва да слушне од нас и нека знаат бидејќи последиците би биле страшни. И ние тоа им го кажавме многу јасно“. Саливан, пак, најави зајакнување на санкциите против Русија без оглед на заканите на Путин.

Нејасно е дали во приватните разговори со руски претставници учествувале само Американци или можеби и претставници на европските земји. „Фајненшл тајмс“ пишува: „Двајца други западни функционери рекоа дека нуклеарниот напад врз Украина тешко дека ќе предизвика нуклеарна одмазда, но ќе предизвика воен одговор од западните земји за да ја казнат Русија“.

Потсетиме дека Путин го обвини Западот за „нуклеарна уцена“ и дека официјалната руска нуклеарна доктрина ја оправдува употребата на нуклеарно оружје во случај на закана за територијалниот интегритет. Познато е дека режимот на Путин многу широко го дефинира „територијалниот интегритет“ и вклучува територија освоена со брутална агресија во странска земја. Како и да е, за прв пат во модерната историја имаме многу необична ситуација кога неименувани функционери ги предупредуваат неименуваните руски функционери преку приватни канали за комуникација дека ќе возвратат ако се користи нуклеарно оружје, но со конвенционална воена акција. Останува прашањето, дали е можно да се спречи некој што сака да користи тактичко нуклеарно оружје со конвенционален воен одговор?

Западните разузнавачки извори проценуваат, на пример, дека Путин најверојатно би можел да употреби нуклеарна направа со ниска моќност за да го одврати Западот од обезбедувањето помош за Украина. Ова го поставува прашањето зошто западните трупи би биле распоредени само откако Путин ќе ја сфати заканата, а не пред тоа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа