РУСИЈА ГО УНИШТИ ГЛАВНОТО ОРУЖЈЕ НА УКРАИНА! Страшна снимка кружи на мрежата – возилата припаѓаат на смртоносниот КРАКЕН! (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа уништената колона украински воени возила кои Словенија му ги донираше на Киев!

Русија ја уништи оклопната колона на Украина

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа уништена украинска борбена опрема . Пред сè, борбени возила на пешадија, оклопни транспортери и „MRAAP Huskies“ од британско производство, донирани од Словенија, Холандија и Велика Британија на Украина. Видеото наводно е снимено во насока Керсон, на кое може да се видат уништените оклопни возила на украинската армија, поточно баталјонот „Кракен“, екстремна националистичка формација .

Покрај BVP M-80, на видеото се прикажани и оклопни транспортери YPR-765 и MRAP Husky од британско производство, кои земјата ги донираше на владата во Киев. Од целата оклопна колона, најдобра е југословенската БМП М-80, која Словенија и ја подари на Украина на крајот на јуни годинава. Станува збор за возила од 35 постари серии со мотор Hispano Suiza HS-115 од 191 kW кои останаа од наследството на поранешната ЈНА, а од 2006 година Словенија ги конзервира и складира во Пивка.

Возилата БВП М80А долги години се чуваа меѓу тенкови и други оклопни возила во складиштата кај Пивка, а деконзервирањето траеше неколку недели. Логистичките тешкотии спречија побрза експедиција во Украина, најверојатно поради унгарската забрана за транспорт на оружје на исток. Словенија на тој начин го исполни ветувањето за Украина и придонесе за одбраната. Словенија во знак на благодарност ќе добие „ваучер“ од Соединетите Американски Држави за набавка на оружје кое вреди повеќе од вредноста на донацијата.

Првата снимка од словенечките БВП М-80 од Украина се појави во јули за време на тренинг на еден од полигоните во околината на Киев. Овие пешадиски борбени возила за првпат беа прикажани на јавноста на победничката парада на 9 мај 1975 година и го привлекоа вниманието на експертите. Тој наводно учествувал во сите војни на Балканот од 1991 до 1999 година. години. Основниот модел имаше тежина од 13,5 тони, топ од 20 мм и митралез М-55 споен и сите противтенковски ракети POVRS M14M Maljutka. Вкупно се произведени повеќе од 1.000 возила, а српската војска моментално има 550 возила во својот арсенал. Надградената и изменета верзија доби тежина од 13,85 тони, исто вооружување и појак мотор. Овој тип на борбено возило на пешадија стана основа за различни надградби.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа