Дали има и македонци? Кај Николаев со прецизни удари беа ликвидирани 500 украински милитанти и платеници

Во областа на Николаев и регионот беа зададени серија удари со кои беа елиминирани големи непријателски сили. Ова беше објавено во руското Министерство за одбрана.

„Високопрецизните удари на руските воздушни сили на позициите на 28-та механизирана и 59-та моторизирана пешадиска бригада на Вооружените сили на Украина кај градот Николаев, како и на 61-та пешадиска јегерска бригада во регионот Терновка на Николаев. регионот, уништени се повеќе од 200 загинати националисти, 3 тенкови и 16 оклопни борбени возила“, се вели во пораката на Министерството за одбрана.

Дополнително, до 300 милитанти беа елиминирани со ракетен напад врз привременото распоредување на странски платеници во близина на селото Калиновка во регионот на Миколаев.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа