СЕ ПОЈАВИ ВИДЕО ОД МОБИЛИЗАЦИЈАТА ВО РУСИЈА: „Зошто врескате како некои ЖЕНИ? Сега сите сте војници!“ (ВИДЕО)

Објавено е видео од преплашени млади момчиња кои морале да одговорат на повикот за регрутирање во руската армија.

Мобилизација на млади мажи во РусијаИЗВОР: TWITTER/PRINTSCREEN/@WARTRANSLATED

Делумната мобилизација што ја најави Владимир Путин зема замав во Русија, а бројот на луѓе кои добиваат покани да се пријават во центрите за регрутирање се зголемува секој ден, иако голем број луѓе се обидуваат да ја избегнат мобилизацијата со напуштање на земјата , која станува се повеќе. тешко. Меѓутоа, снимката од регрутниот центар на која се гледаат исплашени млади мажи и како се третираат, го привлече вниманието на светската јавност.  

Видеото покажува како идните војници често викаат да го прекинат воениот службеник кој се обидува нешто да им соопшти. “Зошто врескате како некоја жена? Затворете ја устата и однесувајте се правилно! Зошто викате? Зошто викате “, со повишен тон рече еден видно изнервиран службеник. Откако толпата малку се смири, службеникот рече дека мора да сфатат дека сега се војници. „Тоа е тоа. редовни плати“ , им рече тој.

 

После тоа настана гужва, а некој од толпата прашува што ќе биде со нивните работни места. „Никој нема да ве отпушти на работа, вашето работно место и вашата работа се безбедни“ , ги уверува службеникот. Ова видео предизвика многу негативни коментари од корисниците на социјалните мрежи. “Ах, слатко. Па, мислат дека ќе се врати”, “Ќе биде во војска до крајот на “специјалната воена операција”? Значи – засекогаш”, се само дел од коментарите под видеото.

Погледнете го видеото од младиот човек во регрутниот центар:

Редакцијата на МОНДО ги пренесува информациите за конфликтот во Украина во согласност со должната новинарска грижа, користејќи извори кои се потпираат на долгорочен кредибилитет кога станува збор за вистинитоста на информациите што ги објавуваат. Свесни сме за фактот дека информациите за војната често се мешаат со пропаганда, особено кога станува збор за помалку релевантни извори. Затоа ве повикуваме, наши читатели, да ни го привлечете вниманието доколку забележите неточни информации, за да можеме да ги исправиме ненамерните грешки. Пишете ни на redaksija@mondo.rs .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа