МОСКВА И ВАШИНГТОН СЕ МЕСЕЦИ РАЗМЕНУВААТ ТАЈНИ ПОРАКИ! ПРОТЕКНА СОДРЖИНА: Бајден го предупреди Путин само за една работа

Вашингтон и Москва со месеци комуницираат за опасноста од вклучување на нуклеарно оружје во војна.

Москва и Вашингтон комуницираат околу нуклеарното оружјеИЗВОР: SHUTTERSTOCK/VAALAA/PROFIMEDIA

Американските власти за „Вашингтон пост“ тврдат дека САД со месеци испраќаат тајни приватни пораки до Москва во кои ги предупредуваат руските власти за сериозните последици што ќе следат во случај на употреба на нуклеарно оружје .  Содржината на тие пораки „го подвлекува она што претседателот Бајден и неговите соработници го соопштија јавно“. 

„Во пораките, администрацијата на Бајден не кажува сосема јасно какви би биле последиците од користењето нуклеарно оружје, па Кремљ е загрижен за тоа како Вашингтон би можел да одговори “, изјавија официјални лица кои побараа анонимност.

Истите извори тврдат дека Стејт департментот бил вклучен во приватните комуникации со Москва, но одбиле да кажат кој и во кој опсег ги пренесувал пораките. Исто така, не е јасно дали САД испратија нови приватни пораки неколку часа по говорот на рускиот претседател Владимир Путин во кој тој најави делумна мобилизација , но висок американски функционер рече дека комуникацијата била конзистентна и дека траела во последните неколку месеци.

Во интервју за Си-Би-Ес што се емитуваше во неделата, Бајден беше запрашан што би му рекол на Путин за употребата на нуклеарно оружје во конфликтот против Украина.

„Не. Не. Не. Ќе го промените лицето на војната како што не се променило од Втората светска војна “, додаде Бајден, но одби да елаборира како САД ќе одговорат, велејќи само дека одговорот ќе биде „конзистентна“ и би зависела „од руските акции“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа