МАСОВНА ТЕПАЧКА НА МОБИЛИЗИРАНИТЕ СО ПОЛИЦИЈАТА! Сакаа да ги стават во автобуси, викаа: „Не одиме во војна, оди и ти“

Делумната мобилизација предизвика големи тензии во Русија, а сега се појави и видео од тепачка меѓу мобилизирани граѓани и полицајци.

Тепачка на мобилизирани мажи со полицијатаИЗВОР: TWEET/NEXTA/SCREENSHOT

Од почетокот на воведувањето делумна мобилизација , на социјалните мрежи се појавија шокантни видеа, солзи и збогување на мобилизираните граѓани и нивните семејства, а сега се појави и видео од масовна тепачка меѓу регрутите и полицијата во Омск , како што информираат од БиБиСи. Полицијата се обидела насилно да ги внесе регрутите во автобусите.

Наводно, мажите се побуниле, викајќи дека не сакаат да загинат во војната, барајќи и полицајците да одат во Украина, ако треба. 

Во некои региони, а тоа се главно рурални и сиромашни области, далеку од големите градови како Москва или Санкт Петербург, но од области како Дагестан, Чеченија, Јакутија, Бурјатија, луѓето наводно се регрутираат без оглед на нивниот здравствен статус или дали се во сите служеа во војска . Некои жители на една руска република по грешка биле повикани на воена служба оваа недела, иако не ги исполнувале условите за мобилизација, како што се татковците на мали деца, изјави локален претставник, според Си-Ен-Ен. „ Сите оние кои беа мобилизирани по грешка мора да бидат вратени. Оваа работа е веќе започната “, рече Ајен Николаев, шеф на Република Саха. 

Независниот портал Медуза ја пренесе изјавата на првиот човек на Здружението за човекови права Агора, Павел Чиков, дека при мобилизација не се води сметка за возраста на резервистите. Така, според Чиков, во Москва бил повикан 63-годишен полковник, во Волгоград 55-годишен постар поручник, а во Самара 60-годишен наредник.

Официјално, 300 илјади резервисти треба да бидат испратени во војната со Украина. Во саботата, рускиот претседател Владимир Путин потпиша промена во законот што предвидува до 10 години затвор за војниците кои избегнуваат мобилизација, дезертираат, се предадат или одбиваат да се борат. Разбојништво се казнува и со затвор до 15 години.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа