На крајот на 1942 година, кога Вермахтот не можеше да напредува понатаму на исток, Хитлер ги префрли германските копнени сили од стратегија „ориентирана кон пораз на непријателските сили“ на стратегија за „држење позиции“.

Хитлер бараше од своите војски да бранат огромни, главно пусти и бескорисни делови од советска територија, напиша пензионираниот американски армиски полковник Даглас Мекгрегор за списанието The American Conservative во својата анализа на настаните од војната во Украина досега, пишува „ Фокус  .

позициите“ не само што ѝ ја одзедоа способноста на германската армија да практикува оперативна дискреција и, пред сè, да го надмудри бавниот, методичен советски противник; држењето на позициите, исто така, ја турна германската логистика до точка на прекин. Кога задржувањето на позициите беше комбинирано со бескрајни контранапади за повторно заземање на бескорисна територија, Вермахтот беше осуден на бавно, уништувачко уништување.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (веројатно по совет на неговите воени советници од САД и Велика Британија) исто така усвои стратегија за задржување на позициите во источна Украина. Украинските сили беа имобилизирани во урбаните средини и подготвија одбрана.

Како резултат на тоа, украинската армија ги претвори урбаните центри во упоришта за она што стана нивна „последна позиција“. и бомбардирање на бранителите, оставајќи ги без можност ниту за бегство, ниту за спасување од другите украински сили.

Преовлада решителноста на Москва да ги уништи украинските борци со најмалку руски жртви. Украинските загуби отсекогаш биле повисоки од пријавените откако руските трупи преминале во источна Украина, но сега, како резултат на неодамнешниот неуспех на украинските контранапади во регионот Керсон, тие достигнаа ужасни нивоа што е невозможно да се сокријат. Бројот на жртви достигна 20.000 убиени или ранети месечно.

И покрај додавањето на 126 хаубици, 800.000 артилериски гранати и ХИМАРС (американска ракетна артилерија), неколкумесечните упорни борби ги нагризија темелите на копнената моќ на Украина. Соочени со оваа катастрофа, Зеленски продолжува да наредува контранапади за да ја врати територијата како средство за демонстрација дека стратешката позиција на Украина во однос на Русија не е толку безнадежна како што изгледа.

Неодамнешното напредување на Украина кон градот Изум, врската помеѓу Донбас и Харков, изгледаше како подарок за Киев. Американските сателити несомнено им дадоа на Украинците слика во реално време од областа која покажува дека руските сили западно од Изум броеле помалку од 2.000 лесни пешадија (што е еквивалентно на паравоената полиција, на пр. SWAT и воздушни трупи).

Руската команда избра да ги повлече своите мали сили од областа, која е приближно 1% од поранешната украинска територија во моментов под руска контрола. Сепак, цената на пропагандната победа на Киев беше висока – во зависност од изворот, околу 5.000 до 10.000 украински војници беа убиени или ранети во рамната, отворена област што руската артилерија, ракети и воздушни напади ја претворија во поле за убивање.

Со оглед на неспособноста на Вашингтон да ја заврши војната во Украина со поразување на руската војска, се чини сигурно дека Вашингтон наместо тоа ќе се обиде да ги претвори урнатините на украинската држава во отворена рана за Русија која никогаш нема да зарасне. Од самиот почеток, проблемот со овој пристап беше што Русија секогаш имаше ресурси драматично да ги ескалира борбите и да ги прекине борбите во Украина под многу тешки услови. Во тек е ескалација.

Во јавна изјава која никого не треба да изненади, претседателот Путин најави делумна мобилизација на 300.000 резервисти. Многу од овие луѓе ќе ги заменат силите на редовната руска армија во други делови на Русија и ќе ги ослободат за операции во Украина. Другите резервисти ќе ги зголемат руските единици веќе ангажирани во источна Украина.

Вашингтон секогаш погрешно ја сметаше подготвеноста на Путин да преговара и да го ограничи опсегот и деструктивноста на кампањата во Украина како доказ за слабост, кога беше јасно дека целите на Путин секогаш беа ограничени на елиминирање на заканата од НАТО за Русија во источна Украина. Стратегијата на Вашингтон за користење на конфликтот за продажба на борбени авиони Ф-35 на Германија – заедно со голем број проектили, ракети и радари на сојузничките влади од Централна и Источна Европа – сега се враќа назад.

Одбранбениот естаблишмент има долга историја на успех во смирувањето на американскиот електорат со бесмислени клишеа. Како што се развиваат условите во источна Украина во корист на Москва, а позицијата на Русија во светот станува се посилна, Вашингтон се соочува со ужасен избор: да зборува за успешна „деградација на руската моќ“ во Украина и да ја намали нејзината помош… или да ризикува регионална војна со Русија која ќе ја зафати Европа.

Во Европа, пак, војната на Вашингтон со Москва е повеќе од непријатна тема. Германската економија е на работ на колапс. Германските индустрии и домаќинствата се соочуваат со недостиг на енергија, кој со секоја измината недела станува се поскап. Американските инвеститори се загрижени бидејќи историските податоци покажуваат дека економските перформанси на Германија честопати се предвесник на тешките економски времиња во САД.

Што е уште поважно, социјалната кохезија во европските земји, особено Франција и Германија, е кревка. Полицијата во Берлин, наводно, подготвува планови за вонредни ситуации за справување со немирите и грабежите во зимските месеци, доколку се прекине електричната мрежа на „мултикултурниот“ град. Незадоволството расте, што го прави премногу веродостојно дека владите во Германија, Франција и Британија најверојатно ќе ги следат стапките на нивните колеги во Стокхолм и Рим, кои ја изгубија или ќе ја изгубат власта од централно-десничарските коалиции.

До денес, Киев продолжува да ја провоцира Москва со насочување на последните резерви на работна сила на Украина кон руската одбрана. Претседателот Бајден инсистира дека Вашингтон ќе ја поддржува Украина „се додека е потребно. Украина.

Русија веќе контролира територија која произведува 95 отсто од БДП на Украина. Нема потреба да се турка понатаму на запад. Во моментот на пишувањето, се чини сигурно дека Москва ќе ја заврши својата работа во Донбас, а потоа ќе го сврти вниманието кон освојување на Одеса. руски град во кој украинските сили извршија ужасни злосторства врз руските граѓани во 2014 година.

На Москва не се брза. Русите не се ништо ако не се методични и намерни. Украинските сили крварат до смрт во контранапад по контра. Зошто брзаат? Москва може да биде трпелива. Кина, Саудиска Арабија и Индија купуваат руска нафта во рубли. Санкциите ги повредуваат европските сојузници на Америка, а не Русија.

Претстојната зима најверојатно ќе направи повеќе за да го промени политичкиот пејзаж на Европа отколку каква било акција што Москва може да ја преземе. Во Закопане, град со 27.000 жители на крајниот југ на Полска, веќе паѓа снег.