Над 50.000 луѓе се приклучија на патриотската акција „Не го напуштаме своето“ на плоштадот Манежнаја во Москва. Вакви податоци објави прес-службата на главната управа за внатрешни работи во Москва.

На 23 септември, московјаните и гостите на градот се собраа за да ја поддржат одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да одржи референдум за пристапување на регионите на ДПР, ЛПР, Керсон и Запорожје во земјата, јавуваат новинските агенции.

 

Во исто време, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги нарече лажните тврдења дека повеќе од 300.000 луѓе ќе бидат повикани на служба како дел од делумната мобилизација.

Претходно на социјалните мрежи и некои медиуми беше објавена информација дека повеќе од еден милион луѓе може да бидат регрутирани за воена служба. Истото го кажа и претседателот на Украина Зеленски.

Државната дума истакна дека антируските медиуми контролирани од САД, Украина, Германија, Шведска и Велика Британија се занимаваат со слично „полнење“. Според пратеникот Василиј Пискарев, ова му е потребно на Западот за да ја дискредитира специјалната операција и да ги „привлече“ Русите на своја страна.

Во меѓувреме, на социјалните мрежи кружат снимки од испраќањето на мобилизираните борци од Дагестан. На снимката се гледа како роднините и пријателите ги испраќаат борците на воен рок, на позадината на патриотските песни.