Попладнето на 23 септември беше извршен силен напад врз цели во Одеса со помош на иранскиот Шахед-136, кој е во служба со руската армија под името „Геран-2“. Низа експлозии одекнаа низ градот, пренесува Одеса инфо.

Најмалку еден цивил загинал, соопшти Оперативната команда „Југ“. Според портпаролот на управата на Одеса, Сергеј Братчук, руските војници го нападнале градот со беспилотни летала камикази од морето, а еден цивил е убиен.

 

„Денеска Одеса беше нападната од беспилотни летала камикази. Двајца од нив погодија една од зградите во пристаништето. За жал, еден цивил загина. Друг дрон беше соборен од нашите сили за противвоздушна одбрана“, откри Брачук.

Според Оперативната команда „Југ“, два дрона ја уништиле административната зграда во пристаништето, а спасувачките служби се борат со пожарот.

 

Непријателот го нападна пристаништето Очаков (регион Николаев) со ирански камикази беспилотни летала Шахед-136, од кои еден погоди реморкер.

Ова го соопшти портпаролот на оперативната команда „Пивден“, Владислав Назаров, коментирајќи ја ситуацијата во 14 часот.

Според него, се интензивираат воздушните напади со помош на иранските дронови камикази Шахид-136.

„Така повторно беше погодена инфраструктурата на пристаништето Очаков – еден од двата напаѓачки беспилотни летала беше соборен од нашите единици, другиот падна на влечното пристаниште.

Тој додаде дека уште еден камиказен дрон „Шахид-136“ го нападнал Криви Рих, родниот град на претседателот Зеленски. Од удар избувнал пожар во двокатна нестанбена зграда, кој брзо бил изгаснат. Беспилотните летала „Шахиди“ го погодија и Дњепропетровск.

Потсетуваме дека во средината на август се дозна дека Иран и продал најмалку илјада дронови на Русија. На 13 септември, Одделот за стратешки комуникации на вооружените сили на Украина објави дека украинската војска за прв пат соборила иранско беспилотно летало камиказа во близина на Купјанск, Харковската област.