Принцот Хари и неговата американска сопруга Меган Хари беа во центарот на уште еден скандал. Се покажа дека 38-годишниот принц бил бесен и ја одбил понудата да вечера со кралот Чарлс III и принцот Вилијам во Балморал, откако на Меган и било забрането да се приклучи на семејството на денот кога умрела кралицата Елизабета Втора.

Хари (38) инсистирал неговата сопруга да биде таму на 8 септември, но кралот Чарлс III се јавил и рекол дека тоа „не е соодветно“.

БЛИЦ потсетува дека Хари го пропуштил летот на РАФ за Шкотска со неговиот брат принцот Вилијам и неговите чичковци принцовите Ендру и Едвард .

„Му беше кажано да направи сам патување и тој на крајот слета во Абердин без Меган во 18.35 часот – минути откако смртта на кралицата беше објавена на светот.

Кога го возеле во Балморал 90 минути подоцна, тој одбил вечера во Бирхал, домот на Чарлс на имотот, со новиот крал, кралицата Камила и принцот Вилијам“, рекол извор близок до кралското семејство.

Срцепарателни ФОТОГРАФИИ од Хари како патува во палатата Балморал

Извори од Бакингемската палата открија дека намрачениот принц наместо тоа тагувал со Едвард и Софи Весекс и Ендру, седум милји подалеку во замокот Балморал, пренесува The Sun.

„Хари беше толку зафатен да ја доведе Меган во Балморал и да го запознае нејзиното семејство што го пропушти летот и не можеше да се збогува со кралицата .

Чарлс упати отворена покана до Хари да вечера со него и Вилијам, но Хари беше толку бесен што одби да јаде со својот татко и брат му.

Кралот Чарлс Трети ја турна Меган од замокот Балморал, принцот Хари се соочува со колапс ФОТОГРАФИИ

Тоа беше огромен превид. Тој го напушти Балморал во првата можност да го фати првиот патнички лет назад за Лондон“, изјави извор од Бакингемската палата.

БЛИЦ потсетува дека во 8 часот наредниот ден, Хари бил виден како се качува на летот на Бритиш ервејс кој тргнал за Хитроу во 9.45 часот .

Потоа повторно се соединил со Меган во Колибата Фрогмор во Виндзор.

И покрај тоа што ја отфрли вечерата, Вилијам ги замоли Хари и Меган да прошетаат со него и Кејт за да ги видат цвеќињата во замокот Виндзор на 10 септември .

Во меѓувреме, кралот Чарлс III му дозволи на својот син да носи униформа за бдение со седумте други внуци на кралицата за време на погребните поворки во Вестминстерската сала.