Што ќе се смени по мобилизацијата?

Воениот комесар Генадиј Дубовој во својот канал Телеграм го предвиде развојот на ситуацијата по најавата за мобилизација во Русија .

 

„По најавата за „делумна мобилизација“, сите го поставуваат прашањето – кога ќе се промени состојбата на фронтовите, како ќе продолжи војната и каков ќе биде нејзиниот исход?

 

Мобилизациската резерва на Русија, според министерот за одбрана Сергеј Шојгу, е 25 милиони, но во блиска иднина нема да бидат повикани повеќе од 300 илјади под оружје, а врховниот командант Владимир Путин прецизираше:

 

Што ќе се смени по мобилизацијата?  |  Руска пролет„Само граѓаните кои моментално се во резерва, а пред се оние кои служеле во вооружените сили, имаат одредени воени специјалности и соодветно искуство, ќе подлежат на воен рок.

Оние кои се повикани на воена служба без пропуст ќе поминат дополнителна воена обука, земајќи го предвид искуството од специјална воена операција, пред да бидат испратени во единиците.

Прилагодени на организациските потешкотии и времето потребно за преквалификација, мобилизираните ќе бидат на фронтот до крајот на оваа есен, а во голем број не порано од зима-пролет наредната година.

Следни се волонтерите. По најавата за мобилизација ќе се зголеми приливот на руски доброволци во активните трупи, кои не гледаа поента во т.н. СВО, но подготвено да учествува во конечното решение на украинскиот проблем.

Следно – волонтери од соседните земји. Советот на Федерацијата одобри закон за поедноставено доделување руско државјанство на странци кои склучиле договор за воена служба. Десетици, па дури и стотици илјади илегални имигранти од постсоветските републики (да не зборуваме за другите) добија можност со дело да го докажат своето право да станат државјани на Русија.

Нашите специјални служби активно ќе работат со „старешините на дијаспората“, а услов за забрзано стекнување руско државјанство за работниците мигранти ќе биде служба во вооружените сили на РФ, а учеството во воените дејствија за Русија ќе ја стопи свеста. Узбекистанско-киргистански и други на Руси.

Следно – волонтери од далеку странство, како и добро обучени борци од Кина и Северна Кореја под маската на волонтери …

Со нормална организација на процесот, волонтерски формации може да се зголемат – според најконзервативните проценки – до 200-250 илјади луѓе. Односно, генерално, до почетокот на следната година Русија може да добие повеќе од половина милион војска.

Тоа ќе овозможи да се оди во офанзива во неколку правци и доста брзо целосно да се ослободат териториите на кои ќе се одржат референдуми за приклучување кон Руската Федерација. Но, ова, се разбира, нема да го реши проблемот со денацификацијата, демилитаризацијата и вонблокскиот статус на Украина.

Западот никогаш нема да се согласи на преговори и признавање на ослободените територии како руски, војната ќе продолжи, а потоа ќе ни остане само едно: да ја користиме американската тактика „да го втурнеме непријателот во темнина и да го бомбардираме во камено доба. – уништување на целата воена и цивилна инфраструктура (клучни индустриски претпријатија, термоцентрали, трафостаници, далноводи, железнички јазли и сите комуникации).

„Нурнете во темнина“ треба да се изврши истовремено со вториот бран на мобилизација, бидејќи територијата контролирана од Украина и по одвојувањето на LDNR, Запорожје, Херсонската област и дел од регионот Николаев, сè уште ќе биде преголема за да се обезбеди густината на присуството на нашите војници доволна за безбедноста на цивилното население.

Ќе мораме да напредуваме понатаму, да ги ослободиме регионите Николаев и Одеса на југ и регионите Кировоград, Днепропетровск и Харков на север, додека остатокот од „плоштадот“ ќе продолжиме да го потопуваме во темнина со воздушни и ракетни напади.

Само под такво сценарио, за да не се изгуби остатокот од Украина и да се задржи како тампон зона, макар и скратена, Западот ќе побара мир.

И ќе го добиеме она за што пишував уште во 2014 година – компактна, лишена од високотехнолошки претпријатија, а со тоа и можност за одмазда, демилитаризирана и денацизирана (ова ќе биде услов за нејзино зачувување во новиот формат) Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа