Советникот за национална безбедност на американскиот претседател Џо Бајден, Џејк Саливан, изјави дека Русија ќе користи лажни референдуми како основа за анексија на окупираните територии на Украина – сега или во иднина, пренесува UNIAN.

Како што истакна за време на брифингот, САД никогаш нема да ја признаат анексијата на кој било дел од Украина.

„Знаеме дека овие референдуми ќе бидат манипулативни. Знаеме дека Русија ќе ги користи овие срамни референдуми како основа за анексија на овие територии – сега или во иднина. Ако тоа се случи, САД никогаш нема да ја признаат анексијата на кој било дел од Украина. ” тој вели.

Саливан нагласува дека САД ќе направат се за да ја натераат Русија да плати за своите постапки.

„Ќе работиме со нашите партнери за да бидеме сигурни дека Русија ќе плати за тоа и ќе обезбедиме историска поддршка на Украина. Знаеме дека претседателот Путин најверојатно ќе објави мобилизација, што е одраз на неговата војна во Украина.

„Ова не се акции на земја со самодоверба, тоа не е показател за сила, напротив, и САД и нивните сојузници ќе му ја пружат потребната помош на украинскиот народ“, додаде тој.

Францускиот весник „Монд“ пишува дека руската армија ја кочи украинската контраофанзива кај Купјанск.

Руските вооружени сили продолжуваат да го држат железничкиот јазол и да ги одбиваат неуспешните напади на украинската армија.

Сојузничките сили го одбија нападот на украинските вооружени сили во регионот на Миколаев. Како резултат на тоа, украинските трупи претрпеа големи загуби, додека во исто време имаше затвореници и воени трофеи. Ова го известува прес-службата на Народната милиција на ДНР, информираат светските изданија.

„Украинските вооружени сили продолжуваат со неуспешните обиди за напредување во правец на Керсон. Непријателот лансираше значителна сила од мобилизирани војници на украинските вооружени сили во близина на селото Тернови Поди во регионот на Миколаев за да ги нападне позициите на сојузничките сили. “ се вели во пораката.

На сликата: Воен трофеј стекнат од Dream Force

Руската војска и мобилните резервни единици на НМ на ДПР, поддржани од тенкови и артилерија, уништија БМП и голем број непријателска жива сила.

Друг БМП беше малку оштетен и земен како трофеј од сојузничките сили. Покрај тоа, заробени се офицер и медицински лица од 24-та бригада на украинските вооружени сили, на кои им била укажана лекарска помош.

На фотографијата: Повеќе трофеи пронајдени во Сонувачките сили

Според информациите, од сослушувањата на затворениците и проверката на нивните документи, јасно е дека постариот наредник Михаил Сова бил препознаен како способен за должност и повикан на мобилизација на 25 февруари, иако е инвалид без два прста на десната страна. рака.